Archiv článků

Nedůstojně důstojný život

Právo na důstojný život by měl mít každý občan naší vlasti. Měl by, ale často tomu tak nebývá. Bude tomu již třicet let, co žijeme v době, v níž se na důstojnost lidskou příliš nehledí. Už jsme si za ten čas zvykli, že součástí koloritu naší společnosti jsou lidé bez domova, nezaměstnaní, lidé v exekuci, sociálně slabí, či matky samoživitelky marně vyhlížející tolik potřebné alimenty na své děti.

Publicistika / 26. 4. 2019 / Radek NEJEZCHLEB
Opozice s mimořádkou pohořela

Většina poslanců vystavila červenou kartu programu mimořádné schůze, na níž chtěla opozice řešit zprávu NKÚ, schodek státního rozpočtu a údajný střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Zasedání tak po více než třech hodinách kritiky opozičních šéfů na účet vlády skončilo.

Zpravodajství / 26. 4. 2019 / (ku, jad)
Scenárista a senátor Smoljak to ví

Senát, podle pana Havla »pojistka demokracie«, se pomalu stává její brzdou. Malá účast voličů při volbách do Senátu, jejich snadná ovlivnitelnost - protože ti, co k nim přijdou, dávají hlasy ne programům, ale kandidátům, které znají, byť třeba jen z médií, kolem kterých se něco děje - to jsou faktory, které přispívají k tomu, že do senátorských lavic, výjimečně je tomu jinak, zasednou lidé, kteří »pojistkou demokracie« nejsou ani být nechtějí. Může být skutečným ochráncem demokracie majitel hracích automatů, na jejichž provozu vydělává miliony? Takoví senátoři mají jiné zájmy, než jsou ty, které Senát musí nebo by měl řešit. Proto jsme se mohli v nedávném vysílání ČT seznámit s nesmyslnými důvody, proč nebyl ústavním soudcem zvolen kandidát, kterého navrhl prezident Zeman. Informoval nás o tom nedávno zvolený senátor Hiršl, jenž je také doslova příkladem, proč »pojistka demokracie« kulhá. Sám totiž nám před volbami předvedl, jak lze postupovat v rozporu s »dobrými mravy«, když kandidoval za stranu, kterou si pro ten účel vytvořil, jež nemá ani členstvo, kromě snad jeho rodiny, a ještě si tímto tahem »přivydělal« k senátorskému platu ročně devět set tisíc.

Publicistika / 26. 4. 2019 / Otakar ZMÍTKO
Jak neteče krev…

Ano, přiznám se bez mučení, jsem jeden z těch, kterého uchvátil současný fenomén - seriál Hra o trůny. Sice mi to chvilku trvalo, ale nyní se již těším na každý další díl, obzvláště nyní závěrečné osmé série.

Publicistika / 26. 4. 2019 / Tomáš CINKA
Matky jsou oproti otcům v kariéře stále penalizovány

Rodičovství a narození dítěte má v ČR negativní vliv na pracovní uplatnění a kariéru 35 % matek. Na profesní kariéru 86 % otců ovšem nemělo rodičovství žádný dopad nebo mělo dokonce pozitivní efekt (např. v podobě růstu platu nebo nových benefitů). Nástroje slaďování práce a rodiny hledá po narození dítěte 58 % rodičů, před narozením dítěte pouze 7 % z nich. Pouze 46 % matek se daří dobře skloubit kariéru a rodičovství. A přestože zaměstnavatelé rodiče podporují, chybí systémová podpora státu. To potvrdil průzkum aliance Byznys pro společnost, který byl prezentován 12. dubna na konferenci v Praze.

Ženy a společnost / 25. 4. 2019 / (za)
Nové depo výrazně zkrátí údržbu vlaků

Zaměstnancům Českých drah nyní trvá údržba pětivozového vlaku InterPanter v brněnském depu v Maloměřicích zhruba šest až osm hodin, od října příštího roku by to ale mělo být jen čtyři až pět hodin. V tu dobu by totiž měla být hotová nová opravárenská hala, kam se téměř 140 metrů dlouhá jednotka vejde celá. Dosud se musí postupně posunovat halou, která je původně určená pro údržbu lokomotiv, řekl vedoucí odboru údržby v Depu kolejových vozidel Brno Miroslav Pražák.

Ekonomika / 25. 4. 2019 / (ici)
Za pobodání spolužačky si mladiství odpykají čtyři a tři roky

Student pražského gymnázia si za pokus o ubodání spolužačky odpyká čtyři roky vězení. Jeho dívka, která ho k vraždě navedla, stráví za mřížemi o rok kratší dobu. Tresty jim pravomocně potvrdil Vrchní soud v Praze. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí instituce Simona Heranová. V době činu bylo oběma odsouzeným 17 let. Kdyby byli dospělí, hrozilo by jim výrazně delší odnětí svobody.

Zpravodajství / 25. 4. 2019 / (čtk)
Proti EU 24 %

Přibližně třetina lidí v České republice zastává názor, že členství v Evropské unii má více nevýhod než výhod. Vyplývá to z průzkumu, který nechala vypracovat Nadace Friedricha Eberta blízká německé SPD.

Ze světa / 25. 4. 2019 / (rj)
Bývalý americký voják najel autem do lidí, osm jich zranil

Bývalý americký voják byl ve středu obviněn z pokusu o vraždu osmi lidí, do nichž najel autem na přechodu v rušné ulici kalifornského města Sunnyvale. Čtyřiatřicetiletý muž, který se v minulosti léčil kvůli posttraumatickým stavům, policistům řekl, že proti chodcům svůj vůz obrátil záměrně. Čtyři lidé zůstávají v nemocnici s těžkými zraněními, třináctiletý chlapec je v kritickém stavu, uvedla agentura AP. Motiv činu zatím policie nezná, muž podle ní není spojen s žádnou teroristickou skupinou.

Ze světa / 25. 4. 2019 / (čtk)
Musíme chránit občany, ne makléře

Požadavky na realitní makléře a podmínky jejich činnosti zřejmě stanoví zákon. Makléři by měli být podle vládního návrhu bezúhonní, kvalifikovaní a pojištění, měli by mj. sdělit klientům výši své provize za zprostředkování prodeje či pronájmu nemovitosti.

Zpravodajství / 25. 4. 2019 / (ku, jad)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Reklamační linky pro předplatilele

Upozorňujeme předplatitele Haló novin, že reklamace na nedodávku či chyby v doručení, je potřeba hlásit neprodleně na bezplatnou linku České pošty 800 300 302, nebo na linku 222 897 320, která je placená dle tarifu u vašeho operátora. Nelze přijmout reklamaci starší 15 pracovních dnů ode dne vydání Haló novin, kterých se reklamace týká.

Reklama

Audio
31. 5. 2018
Pavel Kohout
Get Adobe Flash player
Spisovatel Pavel Kohout hovořil ve středu odpoledne v Praze, a to v rámci křtu jeho knihy s názvem To byl můj život? V záznamu hovoří také Kohoutova dcera Tereza Boučková. Více ve zvukovém záznamu.

Autor: Radovan RYBÁK

30. 5. 2018
Dominik Duka
Get Adobe Flash player
Vztah křesťanství a islámu (Bible a Koránu) u nás a v Evropě, takové bylo téma semináře, který se uskutečnil ve středu v Evropském domě v Praze. Na akci hovořil mimo jiné arcibiskup pražský Dominik kardinál Duka. Více v záznamu.

Autor: Radovan RYBÁK

29. 5. 2018
Tiskovka KSČM
Get Adobe Flash player
V úterý odpoledne se v Praze uskutečnila tisková konference KSČM, na které hovořil předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik a poslanci Stanislav Grospič a Hana Aulická Jírovcová. Více v záznamu.

Autor: Radovan RYBÁK

27. 5. 2018
Karel Sýs
Get Adobe Flash player
Zasloužilý umělec Karel Sýs hovořil v sobotu v Praze na setkání Unie českých spisovatelů o svém vztahu k exaktním vědám. Básník Sýs byl v pátek 25. 5. navržen Poslaneckou sněmovnou ČR na státní vyznamenání. O návrhu rozhodne nakonec prezident ČR Miloš Zeman. Více v záznamu.

Autor: Radovan RYBÁK

Další nahrávky >>
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.