Archiv článků
Ve Španělsku se v posledních dnech rozhořela debata o tamních velkochovech, zejména prasat. Diskuse, do níž se zapojili politici, chovatelé, ekologové i ochránci zvířat, vnesla napětí i do vládní koalice. Zažehl ji ministr Sjednocené levice (IU) pro otázky spotřebitele Alberto Garzón, přesvědčený komunista, který velkochovy kritizoval.
Na nedávné mezinárodní konferenci v Praze, kterou uspořádal Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR o Společné zemědělské politice EU (SZP) na léta 2021-2027 a o dopadech Zelené dohody pro Evropu na české zemědělství, jste řekl, že dovoz pracovních sil ze zahraničí by měl být nahrazen produkcí výrobků s vysokou přidanou hodnotou. Jak jste to myslel?
Kazachstánský antimonopolní úřad podezřívá největší prodejce zkapalněného plynu v zemi z cenových dohod. Podle agentury TASS o tom minulý týden informovala televizní stanice Chabar-24. Zdražení zkapalněného plynu se stalo roznětkou nepokojů, které až do tohoto týdne středoasijským státem otřásaly.
Vláda USA schválila propuštění dalších pěti vězňů zadržovaných na vojenské základně Guantánamo, napsala ve středu AFP. Kdy by se zmínění lidé mohli dostat na svobodu, však vůbec není zřejmé.
České republice za deset let přibylo obyvatel. Loni jich v zemi žilo přes 10,52 milionu, tedy o 87 600 víc než v roce 2011. Téměř polovina lidí bydlela ve čtyřech krajích, a to v Praze, Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Průměrnému obyvateli republiky bylo 42,7 roku. Za desetiletí tak zestárl o 1,7 roku.
V těchto dnech sleduje celý svět dění ve středoasijském Kazachstánu. Nejen z pohledu KSČM jsou tamní události důsledkem rozpadu Sovětského svazu a porážky socialismu, po které následovala privatizace národního bohatství, zbídačení obyvatelstva, rozsáhlá korupce a nepotismus, antikomunismus, etnické a náboženské problémy a podobně. Příčinou nepokojů tak rozhodně není pouze zdražení zkapalněného ropného plynu, ale i vše výše zmíněné.
Kreml včera označil jednání mezi Ruskem, USA a NATO o bezpečnostních zárukách jako neúspěšná. V zásadních otázkách panovaly neshody, konstatoval mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury TASS. Případné uvalení sankcí na šéfa Kremlu Vladimira Putina ze strany USA by podle něj bylo mimořádným krokem srovnatelným s přerušením vztahů mezi Washingtonem a Moskvou.
Potkala jsem nedávno jednu známou úřednici, která byla nějaký čas na rodičovské dovolené, a ptala jsem se jí, zda se vrací na své místo na městském úřadě. Její odpověď byla negativní: »Nemám nervy na personální zemětřesení po každých volbách.«
Před budovou ministerstva vnitra na pražské Letné odpoledne protestovaly stovky lidí proti povinnému očkování proti nemoci COVID-19. Akci pořádala organizace Pro Libertate, která požaduje, aby se s ní ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) sešel. Na protestu vystoupili i příslušníci Integrovaného záchranného systému.
Nedávno jsem přemýšlela nad otázkou: Jací jsme? A musím přiznat, že na takto jednoduchou otázku se jednoduše neodpovídá. Na jedné straně jsme byli schopni šít roušky, když jich byl zpočátku nedostatek, na straně druhé pod vlivem propagandy a podivně chápaných lidských práv prosazujeme jen svá práva a práva těch druhých klidně porušujeme.