Archiv článků

Znovu se ozývá, aby si pacienti připláceli Rozhovor Haló novin s předsedkyní Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníkovou

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče již po řadu let upozorňuje na složitou situaci ve zdravotnictví a sociálních službách a od českého státu žádáte dostatečný přísun financí na jejich činnost. O jakou výši financí pro příští rok žádáte letos?

Rozhovory / 16. 7. 2019 / Miroslav SVOBODA
Chlubí se cizím peřím

ČSSD si své potíže vyrábí vlastní pílí. Bohužel její nápady pak řešíme všichni. Jedno však zvládá na výbornou, chlubit se cizím peřím. Zlatou medaili vlastní ministryně Maláčová. Tato »zářící hvězda« oranžových předčí ve své chlubivosti i někdejšího hejtmana Haška. Jenže zapomněla pár detailů. ČSSD byla účastníkem mnoha minulých vlád. V jedné z posledních za premiéra Sobotky v ní seděla spolu s KDU-ČSL a hnutím ANO. Byla to doba ekonomické prosperity. KSČM i v této době navrhovala zrušení karenční doby a valorizaci důchodů. A co na to ČSSD? Ve vládě se o tyto prospěšné změny nedokázala úspěšně zasadit. Je evidentní, že vyjadřování Maláčové je dnes pouze účelovým tahem pro zvýšení popularity.

Publicistika / 16. 7. 2019 / Miloslava VOSTRÁ
Lpění na Visegrádu není řešení

V nedávných dnech jsem objevil díky KSM několik informací o současném honu na komunisty v Polsku. Že postavení komunistů v této zemi není růžové, vím již mnoho let, členové Komunistické strany Polska jsou různým způsobem pronásledováni a perzekvováni. Celkově jakákoli levice v Polsku, i ta reformní, se stala zcela marginální. V Polsku spolu o moc soupeří dvě hlavní politické strany, obě pravicové – v rámci jednoduchého dělení, konzervativní Právo a spravedlnost a liberální Občanská platforma. Strana Právo a spravedlnost je nyní na koni, vyhrála několik voleb v řadě, a to velmi výrazným způsobem, je známa svým silným odporem k Rusku a neutuchajícím antikomunismem, v rámci kterého přepisuje dějiny, názvy ulic a odstraňuje památníky, ale také svými neochvějnými sympatiemi k USA.

Publicistika / 16. 7. 2019 / Ludvík ŠULDA
Karel Gott 68 a 80 Redakční sloupek

Bylo to, pokud mě paměť už neklame, před nějakými 12 lety, kdy jsem na koncertě Alexandrovců v Českých Budějovicích celý ten úžasný program proseděl (vedle potlesku, skandování a standing ovation po jednotlivých písních) s ústy otevřenými – jak jsem nevěřícně koukal na to, co slyším. A to nejen díky Alexandrovcům samotným, ale i díky hlavnímu hostu tehdejšího turné, Karlu Gottovi.

Publicistika / 16. 7. 2019 / Roman JANOUCH
Od čerta k ďáblu

Šluknovský výběžek je velmi zvláštní část našeho státu. Trochu daleko z Čech, velmi blízko do Lužice. V zimě je dopravní dostupnost velmi obtížná. Tím zvláštnosti nekončí. Největší města Varnsdorf a Rumburk se složitě proplétají s obcemi bezprostředně za hranicí.

Publicistika / 16. 7. 2019 / Jaromír KOHLÍČEK
ODS opět proti občanům

Lidé si velmi váží možnosti přímé volby prezidenta naší republiky. Hodně dlouho se o tomto vedly diskuse. Lidé však, a posléze i zákonodárci, usoudili, že přímá volba je možná. Těchto voleb se účastní velké procento občanů. Zdravý selský rozum rozhoduje o tom, kdo bude Českou republiku reprezentovat doma i v zahraničí.

Publicistika / 16. 7. 2019 / Emil PERNICA
KSČM: Reforma financování škol je nutná

Připravovaná reforma financování škol, která by měla začít platit od roku 2020, budí u jejich zřizovatelů obavy. Nejnověji se ozvala středočeská města Kladno a Slaný, podle nichž to bude pro některé školy znamenat méně peněz.

Podle vedení Kladna a Slaného reforma pro základní školy se zaplněnými třídami znamená méně peněz, než dostávaly dosud. ČTK to řekli primátor Kladna Dan Jiránek (ODS) a starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS). Do kladenských základních škol nyní dochází přibližně 7000 žáků, do slánských zhruba 2000. Změna financování škol, které nyní vychází z příspěvku na žáka, by se nově měla odvíjet od platby na počet vyučovacích hodin, o který škola požádá, i když by měly být nastavené určité limity, uvedl starosta Slaného. »Systém trošku poškodí ty, kteří mají hodně dětí a snaží se třídy zaplňovat větším počtem dětí,« řekl Hrabánek, který byl dříve ředitelem základní školy. Podle něj je systém s kritériem podle počtu dětí spravedlivý a není třeba jej měnit.

Přeplněnost tříd je na úkor kvality

S tímto názorem nesouhlasí expertka KSČM na oblast školství Marta Semelová. »Systém financování podle počtu žáků vede k tomu, že se vedení škol snaží naplnit třídy na co nejvyšší počet, jen aby škola dosáhla na maximum financí. Třídy jsou tak mnohdy přeplněné, což je na úkor kvality. Po učitelích lze pak těžko požadovat individuální přístup, zvlášť když si k tomu ještě připočteme skladbu žáků, mimo jiné i v souvislosti s inkluzí. Odnášejí to tak děti i učitelé,« řekla bývalá poslankyně našemu listu. Nový způsob financování má podle ní naopak umožnit nižší počet žáků ve třídách, ale i dělení hodin v předmětech, kde je to potřeba. Honba za co nejvyšším počtem žáků kvůli financím se podepisuje výraznou měrou na snižující se úrovni středních škol, kde ředitel, aby měl co nejvíc peněz, přijímá každého uchazeče bez ohledu na jeho předpoklady. »Pak se nemůžeme divit tomu, kolik studentů neuspěje u maturity. Takže reforma financování regionálního školství je nutná,« dodala Semelová.

Školy chtějí jednat s ministerstvem

Podle Jiránka by reforma mohla pro Kladno znamenat finanční snížení v takovém rozsahu, že by ubyly peníze zřejmě na 22 učitelů, což je v průměru více než jeden učitel na každou kladenskou školu. »To už je opravdu velký zásah, takže my se budeme snažit dohodnout se s ministerstvem školství, aby se sice přidalo, když to stát chce, těm nenaplněným třídám, ale aby se neubíralo těm naplněným. Uvědomujeme si, že to je problém jenom v části České republiky, my jsme ale ti šťastní, kteří mají těch dětí hodně,« dodal Jiránek. Také podle Semelové je pravda, že ne všechny školy si polepší. Jednat s ministerstvem školství a hledat možnosti, jak situaci řešit, proto považuje za rozumné. »Tato jednání by však neměla vést k návrhům na pozastavení či zrušení změny financování. Ostatně na této nutnosti se při projednávání ve Sněmovně shodli školské asociace, odbory a experti v oblasti školství, « shrnula Semelová. Navrhovaná reforma by měla začít platit od roku 2020, ale už od září podle ní školy musejí připravit rozvrhy. Roční příspěvek na žáka nyní činí zhruba 14 500 korun.

Zpravodajství / 16. 7. 2019 / (jad)
Van Aert přespurtoval všechny sprinterské velikány

Belgický cyklista Wout van Aert oslavil při premiérovém startu na Tour de France etapové vítězství. Čtyřiadvacetiletý jezdec stáje Jumbo-Visma a trojnásobný mistr světa v cyklokrosu se prosadil v dlouhém spurtu 10. etapy a pro svůj tým vybojoval v letošním ročníku slavného závodu už čtvrtý vavřín. Žlutý dres uhájil domácí Julian Alaphilippe, další favorité před úterním dnem volna ztratili.

Sport / 16. 7. 2019 / (red)
Slavia šťastně vydolovala tři body ve Zlíně

Obhájci titulu fotbalisté Slavie vstoupili do nové ligové sezony vydřenou výhrou 1:0 ve Zlíně. Pražané rozhodli v dohrávce prvního kola o svém vítězství zlepšeným výkonem v druhé půli, který korunoval v 70. minutě jediným gólem Josef Hušbauer. V úvodním dějství byli lepší domácí, ale nedokázali využít dvě vyložené šance. Červenobílí oplatili soupeři jarní porážku 0:1 a nový zlínský trenér Josef Csaplár se v soutěžní premiéře bodů nedočkal.

Sport / 16. 7. 2019 / (čtk)
Hra na chytrou horákyni

Předsednictvo ČSSD potvrdilo, že Antonín Staněk (ČSSD) má být odvolán z pozice ministra kultury. Zároveň plně podporuje nominaci místopředsedy strany Michala Šmardy jakožto jeho nástupce.

Zpravodajství / 15. 7. 2019 / (ng)
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13

Reklamační linky pro předplatilele

Upozorňujeme předplatitele Haló novin, že reklamace na nedodávku či chyby v doručení, je potřeba hlásit neprodleně na bezplatnou linku České pošty 800 300 302, nebo na linku 222 897 320, která je placená dle tarifu u vašeho operátora. Nelze přijmout reklamaci starší 15 pracovních dnů ode dne vydání Haló novin, kterých se reklamace týká.

Reklama

Audio
31. 5. 2018
Pavel Kohout
Get Adobe Flash player
Spisovatel Pavel Kohout hovořil ve středu odpoledne v Praze, a to v rámci křtu jeho knihy s názvem To byl můj život? V záznamu hovoří také Kohoutova dcera Tereza Boučková. Více ve zvukovém záznamu.

Autor: Radovan RYBÁK

30. 5. 2018
Dominik Duka
Get Adobe Flash player
Vztah křesťanství a islámu (Bible a Koránu) u nás a v Evropě, takové bylo téma semináře, který se uskutečnil ve středu v Evropském domě v Praze. Na akci hovořil mimo jiné arcibiskup pražský Dominik kardinál Duka. Více v záznamu.

Autor: Radovan RYBÁK

29. 5. 2018
Tiskovka KSČM
Get Adobe Flash player
V úterý odpoledne se v Praze uskutečnila tisková konference KSČM, na které hovořil předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik a poslanci Stanislav Grospič a Hana Aulická Jírovcová. Více v záznamu.

Autor: Radovan RYBÁK

27. 5. 2018
Karel Sýs
Get Adobe Flash player
Zasloužilý umělec Karel Sýs hovořil v sobotu v Praze na setkání Unie českých spisovatelů o svém vztahu k exaktním vědám. Básník Sýs byl v pátek 25. 5. navržen Poslaneckou sněmovnou ČR na státní vyznamenání. O návrhu rozhodne nakonec prezident ČR Miloš Zeman. Více v záznamu.

Autor: Radovan RYBÁK

Další nahrávky >>
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.