Největší skandály v českém fotbale

Samostatný český fotbal po rozpadu federace ještě nesečetl ani dvě desetiletí a už má na svém kontě několik pořádných skandálů, které podryly jeho důvěryhodnost u veřejnosti. Ten poslední má na svém kontě olomoucká Sigma, která minulý týden přišla v tabulce první ligy o devět bodů. Vybrali jsme šest největších průšvihů…

***

Inzultace sudího a smutný pád slavného klubu

Kdy k tomu došlo: květen 2003

O co se jednalo: Pouhých šestnáct minut chybělo 17. května 2003 fotbalistům pražské Sparty k tomu, aby už ve 28. kole první ligy znovu vystoupili na ligový piedestal. Na hřišti vršovických Bohemians vedli v 74. minutě 2:1 a drželi v rukou potřebné tři body, když vběhl na hřiště rozlícený fanoušek a dvěma ranami do hlavy napadl asistenta rozhodčího Talpu. Hlavní rozhodčí Hlaváč tak byl nucen zápas předčasně ukončit. Nevoli v hledišti vyvolal druhý gól Sparty, jímž otočila skóre na 2:1. Sionko byl podle mínění fanoušků při Zelenkově přihrávce v ofsajdu, ale televizní záznam potvrdil, že Talpa rozhodl správně, když nechal ve hře pokračovat.

Zajímavost: Sparťané museli čekat na potvrzení kontumace, a tak jim (vzhledem k remíze v následném domácím duelu s Olomoucí) nemohl být před dychtivými tribunami předán mistrovský pohár. Hráči i fanoušci Letenských to tehdy těžko nesli a zlobili se na svaz…

Finanční postih: »Klokani« museli v době největších finančních problémů sáhnout do klubové pokladny pro půl milionu. Navíc je v nepovedené sezoně čekal sestup…

Jak to vidí Haló noviny: S ohledem na to, jaké tresty dávala disciplinárka v poslední době (například v kauze zimního sparťanského podvodu s dresy), šlo především o dosti mírný finanční postih. Ale v případě tehdejší Bohemky platilo, že kde nic není, ani smrt nebere…

***

Odposlechy aneb Ivánku, kamaráde

Kdy k tomu došlo: rok 2004

O co se jednalo: Nejrozsáhlejší korupční skandál v českém či československém fotbalu rozpoutaly policejní odposlechy. Celkem bylo potrestáno pět klubů, pět delegátů, 14 rozhodčích. Kromě pokut byly rozdány tresty zákazu činnosti v souhrnu na 62,5 roku a klubům bylo odebráno 45 bodů. Za počínání svých funkcionářů zaplatily bodovým odečtem prvoligové týmy 1. FC Synot (dnes Slovácko, 12 bodů), Liberec a Opava (6) a druholigová mužstva Žižkov (tehdy sestoupil, 12) a Vítkovice (9).

Zajímavost: Z odposlechů tehdejšího šéfa Viktorky Žižkov Ivana Horníka s místopředsedou svazu Milanem Brabcem, včetně jejich chlapských řečí v nejsyrovější podobě, si udělali tehdy legraci Petr Čtvrtníček s Jiřím Lábusem v dnes již legendárním představení Ivánku, kamaráde.

Finanční postih: Všechny kluby dostaly pokutu 500 tisíc korun.

Jak to vidí Haló noviny: Tresty tehdy mohly být vyšší, ale budiž. Největší problém byl v tom, že se šuškalo, jak uplácí všichni, ovšem přistiženi byli jen někteří. Ostatně – sám Miroslav Pelta, dnes kandidát na předsedu fotbalové asociace, tenkrát hovořil o kompletně »cinklém jaru«.

*** 

Divný duel aneb Šlo rozhodčímu o život?

Kdy k tomu došlo: duben 2006

O co se jednalo: Slávisté odešli v domácím utkání s mistrovským Libercem ze hřiště na dvacet minut v 68. minutě za stavu 1:2 na protest proti rozhodování Jaroslava Járy, který nařídil proti domácí brance penaltu za Krajčíkův faul a slovenského obránce vyloučil, předtím ukázal červenou kartu i jeho spoluhráči Aračičovi. V kabinách si však Pražané svůj úmysl rozmysleli a na hřiště se vrátili; zápas nakonec skončil jejich prohrou 1:3. Vyhrocený duel však doprovázela i řada kontroverzních událostí při odchodu rozhodčích z trávníku, stejně jako uvnitř atletického tunelu uvnitř tribuny.

Zajímavost: Rozhodčí Jára tehdy prohlásil, že mu šlo o život, a do zápisu uvedl, že mu trenér Jarolím řekl: »Ty už do Prahy nejezdi, ty hajzle.« Kouč to však popřel.

Finanční postih: Za svévolné opuštění hřiště zaplatili červenobílí dva miliony korun.

Jak to vidí Haló noviny: Sudí Jára v inkriminovaném duelu opravdu pískal vše jiné než »rovinu«, to ovšem nic nemění na faktu, že tehdejší Slavia reagovala jako malé, vzteklé a ubrečené dítě.

*** 

Podivná aféra aneb Kaprovo zadostiučinění

Kdy k tomu došlo: rok 2009

O co se jednalo: Před dvěma lety se fotbalisté Sigmy Olomouc měli pokusit před vzájemným utkáním podplatit hráče Bohemians Praha částkou 300 000 korun. Za to je disciplinární komise v minulém týdnu potrestala odečtem devíti bodů v prvoligové tabulce. Brankář Olomouce Petr Drobisz, který hráčům střížkovského klubu údajně předal úplatek, má zastavenou činnost na 18 měsíců. Dvouletý zákaz působení ve fotbale dostal bývalý sportovní ředitel Sigmy Jiří Kubíček. Klub však tvrdí, že je nevinný, a spřádá odvolání.

Zajímavost: Když šéf střížkovské Bohemky Karel Kapr loni v březnu Drobisze obvinil, jeho nevěrohodnému příběhu málokdo věřil. Zvláště když korupční jednání oznámil tak pozdě. Teď se dočkal pořádného zadostiučinění!

Finanční postih: Olomouc vyfasovala pokutu čtyři miliony korun, Drobisz zaplatí ze svého 200 tisíc.

Jak to vidí Haló noviny: Pokud měla disciplinárka skutečně dostatek důkazů, že ke korupčnímu jednání došlo, pak jsou vynesené tresty mírné. Sice argumentuje tím, že v případě Sigmy šlo o podvádění v jediném utkání, ne v průběhu celé sezony (za což by muselo následovat vyloučení z ligy), ovšem pozor – šlo o poslední duel, který Sigmu katapultoval do pohárové Evropy…

***

Duel Bohemek: fanoušci se nedočkali

Kdy k tomu došlo: duben 2010

O co se jednalo: Fotbalisté střížkovských Bohemians Praha nenastoupili k zápasu na půdě vršovických Bohemians 1905 na základě rozhodnutí svých šéfů, kteří jim to zakázali. Podle střížkovských funkcionářů byla hlavním důvodem situace ve složitém právním případě tří klubů, v jejichž názvu je Bohemians. Vedení ČMFS vyhlásilo případ za vyřešený a výkonný výbor koncem roku 2009 uznal za členy všechny tři subjekty, s čímž ale nesouhlasili Střížkovští ani FC Bohemians hrající třetí pražskou třídu. Střížkovský celek přišel na základě svého tehdejšího postoje v tabulce o dvacet bodů a sestoupil z ligy. Nic na tom nezměnil ani výrok odvolací a revizní komise, která snížila odečet na 15 bodů. Duel v Ďolíčku byl kontumován ve prospěch domácích.

Zajímavost: Utkání tehdy měla vysílat televize, takže šlo o skandál, který v přímém přenosu sledoval celý sportovní národ.

Finanční postih: Střížkovští dostali pokutu šesti milionů korun a »přičteno ke zlu« jim tehdy bylo i to, že nebyli schopni přinést důkazy v kauze uplácení Sigmou Olomouc. Tato aféra se nicméně v tomto roce vyvrbila úplně jiným směrem.

Jak to vidí Haló noviny: Střížkovský klub se zachoval, jak neměl. Je ale fakt, že se situací kolem tří Bohemek nehnul svaz ani tehdy, ani v době Ivana Haška. Díky své liknavosti je tedy jedním z viníků i on…

***

Když fanouškům Slavie dojde trpělivost…

Kdy k tomu došlo: květen 2011

O co se jednalo: Jednomu z nejslavnějších klubů u nás výrazně hrozil zánik. Uplynulá sezona byla z pohledu fanoušků Slavie odstrašující: pořád slyšeli nenaplněné sliby, prodlužovaly se lhůty k řešení a nakonec klub málem nedostal licenci pro profesionální fotbal. Bohužel reagovali nejhorším možným způsobem: násilím. Po nerozhodném prvním poločase pohárového utkání se Sigmou Olomouc se druhý neuskutečnil. Utkání muselo být kvůli násilnostem přímo na hrací ploše předčasně ukončeno. Slavia prohrála kontumačně 0:3 a de facto ztratila naději na účast v pohárech.

Zajímavost: Na jaře 2011 předvedli červenobílí něco neuvěřitelného: ačkoli hráči nedostávali několik měsíců výplaty a klubu hrozil pád do třetí ligy, předváděli svěřenci trenéra Petrouše atraktivní fotbal a prohráli jediný ligový duel: na Spartě, kde navíc byli většinu zápasu lepší…

Finanční postih: Klub, který měl zcela prázdnou kapsu, dostal pokutu 750 tisíc korun. Navíc musel odehrát tři zápasy bez diváků.

Jak to vidí Haló noviny: Trest byl adekvátní. Fanoušci si mohou tisíckrát stěžovat na to, že fotbal bez diváků nemá smysl, ale ve skutečnosti to byli oni, kdo tehdy dali svému vlastnímu klubu facku. Vždyť mohl i bojovat o tolik potřebné miliony v Evropské lize…

23. 8. 2011  Petr Kojzar