První zvonění aneb Hledání radyňského pokladu

Je tu září a pro školáky to znamená především nutnost vrátit se zpátky do lavic. Aby pro ně nebyl přechod od prázdninového nicnedělání ke školním povinnostem příliš tvrdý, pořádá pro ně ZO 6033 KSČM Plzeň-město (organizace mladých) První zvonění aneb Hledání radyňského pokladu. Start celé akce je každoročně na kraji Plzně, na bývalé konečné v Černicích. Odtud se účastníci vydávají na nedaleký kopec Radyně, na kterém stojí stejnojmenný hrad. Jinak tomu nebylo ani letos v sobotu 6. září.

I když skutečným zakladatelem hradu byl Karel IV., pověst přisuzuje založení Radyně Rudoušovi, který tu za své hříchy straší po nocích dodnes. Posbírat co nejvíc mincí, které Radouš při svých nočních toulkách pod hradem poztrácel, byl úkol pro děti, které se první zářijovou sobotu vydaly na tuto dobrodružnou výpravu.

Když byly mince posbírány, mohli se účastníci odebrat do nedaleké táborové základny Pionýra ve Starém Plzenci. Tady předal předseda pořádající ZO KSČM Milan Hajšman odměnu nejúspěšnější hledačce Roušových mincí. Hajšman bude v komunálních volbách obhajovat mandát zastupitele třetího plzeňského obvodu a kandiduje také do Zastupitelstva města Plzně. Dalším kandidátem na Radyni byl například Antonín Vokoun, který bude kandidovat za KSČM na obvodního zastupitele Plzeň 2 a do plzeňského magistrátu. Po předání cen mohli všichni usednout k ohýnku a upéct si nějakou dobrotu. Program tím ale ještě nekončil. Kromě táboráku je tu velkým lákadlem úzkorozchodná železnice. Malý i velcí se tak mohli povozit bývalým důlním vláčkem po areálu Pionýra. Jako prémii vyvezli provozovatelé železnice z depa také dvě další lokomotivy. K vidění byla také výstava o Plzenecké železnici, která už byla pionýrské klubovně připravena na příští týden, kdy tu proběhnou Dny úzkorozchodné železnice. V sobotu 13. září a neděli 14. září se budou moci povozit i ti, kteří První zvonění promeškali.

TEXT a FOTO - Jan BENEŠ

12. 9. 2014  Jan BENEŠ