Společně za vítězství levice

Před volbami do obecních zastupitelstev připravily své neformální setkání Vlastenecké sdružení antifašistů (VSA) a Klub sociálně demokratických žen z Prostějova.

Jejich přátelská spolupráce trvá již více než dva roky a tentokrát bylo na programu představení levicových kandidátů pro nadcházející volby zastupitelů města. Podpořit a udržet dosavadní jednotu levice pro další pokračování dosud úspěšné a užitečné spolupráce bylo cílem organizátorů.

V úvodním projevu mimo jiné zaznělo, že má smysl věnovat pozornost i takovým otázkám, které se jen zdánlivě netýkají občanů měst a obcí. Lidé se mohou mylně domnívat, že zahraniční situace, například občanská válka na Ukrajině, nesouvisí s volbami zastupitelů do vrcholných politických reprezentací.

V konečném důsledku se ale vládou přijímané sankce budou projevovat ve městech i obcích a dotknou se každého z občanů, zejména pracujících. Tento problém zůstane do budoucna zdrojem mimořádných mezinárodních rizik i pro střední Evropu při postupném deficitu výroby a jako následek rozkolísaného zahraničního obchodu.

V diskusi zaznělo, že mnozí z evropských představitelů využívají současné události na Ukrajině k démonizaci Ruské federace a snaží se negativně ovlivnit veřejné mínění proti prezidentu Putinovi.

Podle pokynů z Washingtonu, prostřednictvím loutkovodičů z EU, se naši vládní činitelé připojili k sankcím proti Rusku. Uposlechli bez ohledu na následky a rozsah dalšího poškození naší již tak křehké ekonomiky, zadlužené i rozkradené země.

Zdá se, že ve vládní politice poněkud svítá, když v posledních dnech zaznívá od našich státních představitelů reálná odezva na hlas lidu a na zprávy nezávislých médií.

Svědčí o tom aktuální a příjemně překvapivá vyjádření premiéra Sobotky na mimořádné 15. schůzi Poslanecké sněmovny (10.-16. září), když řekl:

»Řada lidí se bojí války. Ptají se, jestli skutečně hrozí konfrontace na východě Ukrajiny, že se může dostat do konfrontace NATO a Rusko na pozadí té krize, která na Ukrajině je.«

»…stojí za zamyšlení, že řada občanů přichází s názorem, že o  situaci na Ukrajině, o  té krizi mezi Ukrajinou a Ruskem, nejsou v naší zemi poskytovány objektivní a vyvážené informace. Řada lidí si stěžuje na to, že zejména ve veřejnoprávní televizi a veřejnoprávním rozhlase jsou cítit určité propagandistické tendence, které straní jenom jedné straně.«

»…je potřeba se zeptat, jestli našemu regionu, střední a východní Evropě, pomůže hospodářská válka s Ruskem. Je potřeba se zeptat, jestli našemu regionu pomůže, pokud se v důsledku toho napětí a eskalace sankcí spustí nějaká nová železná opona na východní hranice Ukrajiny…«

Také prezident ČR Zeman 26. září v průběhu čtyřdenní konference Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos označil sankce jako překážku k dialogu mezi státy a dokonce vyzval k jejich zrušení.

Před pár týdny náš prezident v průběhu zasedání NATO v Cardiffu ve Walesu popřel oficiální propagandu Bruselu o ruských vojácích na Ukrajině a zcela zřejmě tak opustil řady servilních bruselských lokajů.

V těchto dnech vrcholí konečná fáze příprav na komunální volby. Mezi pravicovými a tzv. Nezávislými poznáváme řady přeběhlíků z politických stran bývalých vládních koalic.

Tito kandidáti se objevili z mnoha různých, živelně vzniklých, účelových politických uskupení. Pomocí jednoduchých sloganů opět slibují a předhánějí se v nabídkách nějakých neurčitých změn.

Oproti parlamentní politice je v komunální politice výhodou to, že občané a jejich zastupitelé žijí společně v jednom místě a velice často se vzájemně dobře znají.

Přejme si společné vítězství levicových stran a volme jen ty kandidáty, které dobře známe.

Spojme síly ke spolupráci na komunální úrovni, k prospěchu občanů!

Josef LIŠKA, VSA Moravy a Slezska

10. 10. 2014  Josef LIŠKA