Odhalena socha Humprechta Černína

V Kosmonosech na Mladoboleslavsku byla v horní části zámeckého parku odhalena socha Humprechta Jana Černína.

»Jsem rád, že máte v Kosmonosech občanské sdružení, které se tak věnuje historii města, rozvoji našeho kulturního dědictví,« pochválil iniciátora pomníčku středočeský krajský radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek, který se akce společně s radním pro regionální rozvoj Karlem Horčičkou zúčastnil.

Socha od akademického sochaře Milana Knoblocha, čestného občana Kosmonos, byla totiž vytvořena zásluhou občanského sdružení Památník barokních Kosmonos, které aktivně získávalo finanční dary právě na tento pomník.

Pomník pak byl zástupci sdružení, potomkem slavného mecenáše kultury, zástupci obce v čele se starostou města Miroslavem Vaňkem, za zvuku fanfár, slavnostně odhalen a po Černínovi bylo následně pojmenováno i prostranství před zámkem.

S osobou Humprechta Jana Černína (1628–1682) je spojeno období rozkvětu Kosmonos, došlo třeba k výstavbě panské hospody, třech sýpek, špitálu, obory, věže, kostela. Mezi dalšími jeho stavbami je znám pražský Černínský palác a Humprecht u Sobotky. Humprecht byl znám též jako zakladatel Černínské sbírky obrazů.

(za)

FOTO - KÚSK

 

17. 10. 2014  (za)