Bílý psík versus bílé myšky

Opět se zaskvěla brilantní politická neschopnost poslance Kalouska nezaměňovat své stádo bílých myšek s bílým psíkem pana prezidenta. Jsem názoru, že vulgarismy do veřejných projevů nepatří, ale pokud se jedná o doslovný překlad, mají svoje místo a potřebnou razanci. Hájení skupiny dívek, vyřvávajících tyto vulgarismy v pravoslavných kostelech, mi nepřísluší posuzovat, ale minimálně se mi to nezdá vhodné a vkusné. Ano, Kalousek se bije v prsa a hlásá demokracii, ale zkuste něco takového provést v prudérních Spojených státech, kde je dodnes nahota odsuzována, ale přišel odtud striptýz a pornografie. Je to demokratické, protože je to americké?

Chtít po bývalém rádoby ministru financí, aby dokázal hodnotit význam cesty, jednání a postojů hlavy státu na návštěvě v Číně, je něco podobného, jako od vola chtít znalost malé násobilky. Tam, kde se dnes nacházíme především v oblasti ekonomické, nás dovedl tento guru bílých myšek, který kolem sebe dokáže pouze kopat a plivat. Vše, s čím nepřišel on a jeho přisluhovači, je špatné, ale opak a jeho genialita je pravdou. Neuvědomuje si, že západní státy v popředí s USA a Německem, co se týká ekonomiky, už dávno s Čínou a Ruskem čile obchodují a zaujaly místa, která jsme my vyklidili bez boje jen na důkaz hloupé sametovosti. Podívejte se na uzavřené sankce. Postihují pouze malé státy, protože ty velké si to vykompenzují na jiných, jim podstatně výnosnějších zakázkách.

Ve svém dnešním postoji k výrokům pana prezidenta vzpomíná Kalousek noblesu, ale nechce se mi věřit, že ji přisuzuje svému nadřízenému předsedovi strany, který raději už ani nevystupuje, protože se o něm začínají šířit obdobné vtipy jako kdysi o Františku Josefovi I. Správně to nechává na posluchačích a čtenářích, protože přednést projev délky několika desítek minut, a to bez papíru a naslouchátka v uchu, by bylo asi to samé, jako chtít po panu Schwarzenbergovi, aby předvedl dvojité salto s vrutem, i když by mohlo být pro usnadnění bez lyží.

Buďte soudný, pane poslanče, a zamyslete se konečně nad výroky, které vypouštíte do éteru. Je mi hanba, že v politice figuruje někdo takový, a ještě víc se stydím za sdělovací prostředky, které vám poskytují neúměrně mnoho prostoru. Žádný jiný místopředseda strany není médii tak preferován jako Kalousek. Kladu si otázku - proč?

Výroky spojené se sametovou revolucí a jeho aktivitou jsou k popukání směšné. Vzpomínka na otce a děda měla být dojemná a vyvolat v posluchačích soucit s trpícím však vyzněla směšně a trapně. Skoro bych to přirovnal k plačícímu děcku na písku, které hrozí zaťatou pěstičkou a křičí: »Počkejte, táta si to s vámi vyřídí!«

Myslím si, že by bylo zapotřebí, abychom zvolili motto pro další období a to »Dost už bylo Kalouska«. Pětadvacet let tomuto státu již opravdu stačilo.

Antonín KUSTEIN

7. 11. 2014  Antonín KUSTEIN