Nátlakové skupiny se uchylují i k hrozbám

Jako poslanci nejsme podle Ústavy vázáni žádnými příkazy. Jsou ale lidé, kteří si s Ústavou nelámou hlavu a našli cestu, jak ji obejít. V české politice se objevují tzv. nátlakové skupiny. Nejde přitom o běžné lobbování, ale prosazování svých zájmů takřka za každou cenu. Skupiny nátlaku tvoří ti, kteří nebyli nikým zvoleni a nikomu se tedy ani nezodpovídají, zato disponují prostředky a vlivem, kterým dovedou zastrašovat.

[o]

Není to nijak přehnané tvrzení. Vždyť v současnosti zřejmě nejsilnějšímu uskupení zvanému Rekonstrukce státu pootevřel dveře k takové činnosti Andrej Babiš (ANO), který v předvolební kampani potřeboval alespoň nějaký program. Zoufale se mu ho nedostávalo, a tak převzal body zpracované Rekonstrukcí státu. Její představitelé se do skuliny ve dveřích vřítili jako uragán. Málokdo vlastně tuší, kdo všechno a jaké zájmy tato nátlaková skupina reprezentuje, protože dezinformační texty, které připravuje a šíří v médiích, se tváří jako ochrana zájmů obyčejných občanů.

Jaké metody tato nátlaková skupina používá, ukazuje nedávný příklad jejích »aktivit« před hlasováním o zákonu o registru smluv. Rekonstrukce státu za podpory Student Agency vydala v den, kdy jsme měli vybrat mezi sněmovní, nebo senátní verzí, v denících Bohemia celostránkový inzerát. Jeho propracované znění mělo zviklat občany: »Přejete si, aby se omezilo rozkrádání? Řešením je registr smluv! Díky němu se smlouvy státu, krajů a měst musí zveřejnit, jinak jsou neplatné. Premiér Sobotka, většina ČSSD a KSČM chtějí dnes zákon o registru smluv potopit. Komu může vyhovovat prostředí, kde není smlouva vidět? Někteří poslanci totiž chtějí hlasovat pro nefunkční variantu ze Senátu, aby to vypadalo, že se nějaký zákon přijal. Poslanci ČSSD a KSČM tvrdí, že tak chtějí chránit státní firmy. Je to bohužel zbytečný důvod. Státní firmy mohou ve smlouvách zakrýt veškeré informace, které považují za obchodní tajemství. Navíc soud rozhodl, že veřejnost má právo na informace i o státních firmách.« Představitelé Rekonstrukce státu spoléhali na to, že čtenář inzerátu, který se o problematiku nijak hlouběji nezajímal, jen pohoršeně zakroutí hlavou. Copak je to za zločince, tihle poslanci KSČM, kteří nezvednou ruku pro takový hezký zákon?

Ovšem tento nátlak byl ještě zesílen řadou e-mailů od příznivců Rekonstrukce státu. Jeden z nich mě zarazil tím, že nese znaky přímého vyhrožování. Podepsaný podnikatel, který ale o sobě neuvedl bližší údaje, poslancům sdělil: »Při příštích volbách v daném volebním obvodě zpropagujeme případného kandidáta podporovatele senátní verze tak, aby byl každý volič obeznámen, že uvedený poslanec - kandidát KSČM hlasoval pro nefunkční senátní verzi.« Aby nebylo mýlky, čeho se má budoucí kandidát obávat, v závěru pisatel přitvrdil: »Zda umíme prodat jen zboží či služby, anebo i informaci o kandidátovi voleb, vám může sdělit paní bývalá senátorka Alena Gajdůšková, která naši aktivitu zaznamenala při neúspěšných loňských podzimních volbách. Potvrdilo se, že naše metoda je účinná.«

Schvalování zákonů, které se jim hodí, si chtějí zástupci Rekonstrukce státu tedy vynutit výhrůžkami, že budou ovlivňovat příští volby tak, aby byli zvoleni jenom ti, kteří je budou slepě poslouchat. To má být ona vzývaná demokracie?

Poslanci KSČM se rozhodně nezaleknou těch, kteří nechtějí prospěch České republiky, ale snaží se oslabit jakýkoli veřejný sektor, cokoli, co ještě vlastní stát, město, obec nebo spolky. Záměrně zamlčují, že zásadní smlouvy například v oblasti veřejných zakázek se musí zveřejňovat už nyní. Občané je příliš na webech měst a obcí nesledují, ale konkurence ano. Takový je smysl veřejné registrace smluv, která v boji proti korupci nijak zvlášť nepomůže. Z pohledu KSČM je tím hlavním zákon o majetkovém přiznání. Dalšími stavebními kameny jsou pak zákony o zadávání veřejných zakázek a o finanční kontrole ve veřejné správě.

Jde o to, aby co nejvíc občanů odmítlo metody takových nátlakových skupin, které zamlžují své skutečné zájmy, a volilo jako své zástupce ty, kteří skládají přísahu podle Ústavy, nikoli přísahu poslušnosti Rekonstrukci státu.

Josef ŠENFELD, poslanec (KSČM)

7. 12. 2015  Josef ŠENFELD