Ať žijí lidská práva a hloupost lidská

Přiznávám, že rozhodnutí ústavního soudce (tedy Ústavního soudu, abych byl přesný) o tom, že z jistých důvodů nemusí rodič připustit, aby jeho potomek musel být povinně očkován, mě překvapilo. I argument, který mimo jiné zazněl z úst následných diskutérů, mně vyrazil dech. Prý jde o pozůstatek totality. Tedy, jak zřejmě onen diskutující chtěl dodat a nikdo se mu nepostavil, i ochrana dětí před nemocemi typu obrny atd. byla tehdy špatně. Lidská práva jsou přece lidská práva a ta jsou výše než zdraví druhých, které následně revakcinací můžeme ohrozit.

Rozhořčená matka na obrazovce minulý týden ve středu vysvětlovala, jak zabraňuje tomu, aby její dítě bylo očkováno. Očkování může jednomu dítěti, snad z miliardy, prý ublížit a to může být právě to její; zapomněla však dodat, že nebezpečí, že ochoří obrnou, je větší než ona »miliarda z vakcíny«.

[o]

Co pak svému dítěti - nechci nic přivolávat - řekne, když bude na vozíku? Nebo rodiče dětí, které může dostihnout jiná přenositelná nemoc vzhledem k jejich postojům a postojům jiných zpozdilců? Namísto toho, že máme děkovat státu za ochranu dalších generací před nemocemi a strázněmi, jsou takoví rodičové schopni jít až do Štrasburku. Ať žijí lidská práva a hloupost lidská!

I další soudní jednání, s nímž jsme byli v témže dnu seznámeni, mě pozvedlo ze židle. Je souzen policista, jenž způsobil smrt dívky jedoucí s feťákem v automobilu najíždějícím na policistu, když se před tím řidič neuráčil zastavit. Ta dívka byla z jeho pohledu skryta. Nic jiného se zatím neprokázalo. Nemohl tušit, že se skrývá na vedlejší sedačce řidiče. Namísto toho, aby se rodiče, obrazně řečeno, »chytili za nos« a přemýšleli o tom, proč jejich dcera zřejmě fetovala a proč ujížděla autem, které nemělo být mladým zfetovaným řidičem vůbec řízeno, a sedla si s ním do vozu, žalují. A tak se dokazuje… Možná, že se měl nechat přejet, možná, že měl nechat onoho řidiče ujet, protože přece, když chtěl automobil zastavit, porušoval práva onoho řidiče. Lidská práva! A ta jsou výš než cokoli v naší zemi.

I řada jiných soudních rozhodnutí vyvolává kroucení hlavou. Pokud jde o ony dva příklady, napadá mě, zda by - pokud jde o první případ – vláda nemohla přijmout rozhodnutí, že žádné očkování nebude, že se s nikým nebude hádat a peníze, které se tak ušetří, se odevzdají do fondu »ochrany lidských práv«. To by přijal i Babiš. Jistě by oni bojovníci proti vakcinaci rádi přispěli také nemalým darem.

A pokud jde o zmíněného policistu? Osobně bych doporučil všem jeho kolegům, aby raději nad podobnými »přestupky« zavírali oči. A když by si to náhodou nějaký ten feťák či zloděj hasil v jejich směru, raději odejeli za roh a v klidu si luštili křížovku.

Jaroslav KOJZAR

25. 1. 2016  Jaroslav KOJZAR