Světové sociální fórum

V brazilském Salvadoru (v provincii Bahía) proběhne od 13. do 18. března již 14. (potažmo 16.) Světové sociální fórum (WSF), které pokroková hnutí odporu pořádají nárazově v odpověď konání každoročního kapitalistického Světového ekonomického fóra v Davosu.

[o]

Toto mezinárodní setkání tisícovek občanských aktivistů a stovek organizací, hlásících se k myšlenkám alterglobalizace, osvobození a udržitelného rozvoje, se koná pod známým levicovým heslem Jiný svět je možný. Věnuje se diskusím o alternativách vůči globalizovanému kapitalismu i vůči státem řízeným plánovaným ekonomikám.

První fórum uspořádal v Porto Alegre se začátkem nového tisíciletí v lednu 2001 architekt a příznivec Partido dos Trabalhadores Chico Whitaker s podporou francouzského hnutí ATTAC. Od té doby se konalo třináctkrát, ale v roce 2006 proběhlo na třech místech současně. V »rodném« jihobrazilském Porto Alegre se konalo pětkrát, jednou v severobrazilském Belému, ale zájem projevily i jiné státy. A tak WSF hostil dvakrát Tunis a jednou Bombaj, Bamako, Caracas, Karáčí, Dakar, Nairobi a naposledy v létě 2016 kanadský Montreal. Letos se Fórum vrací domů do Brazílie, ale účastníci sociálního hnutí Porto Alegre se tentokrát budou muset vydat opět na sever.

I letos se WSF s delegací frakce GUE/NGL v EP zúčastní známý aktivista sociálních fór Miroslav Prokeš (KSČM), z ČR dorazí i držitel Ceny evropského občana, vysokoškolský profesor Marek Hrubec, a díky podpoře europoslanců KSČM v čele s Kateřinou Konečnou premiérově nebudou chybět ani Haló noviny.

(rj)

23. 2. 2018  (rj)