Kdo ohrožuje Masarykovu demokracii?

Skoro ve všech stanicích pražského metra několik dnů visel poutač. Byl na něm Karel Schwarzenberg (pardon jeho půlka – půlkovou symboliku jsem nepochopil) a nápis: »Zachraňme Masarykovu demokracii«. Nevím sice, kdo chce »Masarykovu demokracii« zlikvidovat, ale budiž.

[o]

Nechápu ani, proč právě ona záchrana je spojena se Schwarzenbergem. Nemohu totiž stále zapomenout na to, jak obvinil při duelu v minulých prezidentských volbách prezidenta Beneše a ani na to, jak prohlásil, že se cítí (nebo je) také »sudetským Němcem«. Chápu, že nějaký ten idol »demokracie« musí mít, koho jinak by třeba tehdy ještě mladí »facebookáci« , dnes Piráti, nosili na klopách svých bund? Nezapomněl jsem ani na to, že stál po boku »nesmrtelného Havla«, jehož zase dnes lidé kolem Kalouska si připnuli na klopy při inauguraci prezidenta Zemana, když šlo o »humanitární bombardování« Jugoslávie. Není mně jasné, proč právě Schwarzenberg by se měl stát příkladem »obrany Masarykovy demokracie«, když jeho otec ještě ve třicátých letech fašizoval ve vedení Vlajky, která tu demokracii chtěla zničit. O tom tvůrci plakátu a jim poplatná média, především Česká televize, se nezmiňují a ani nezmiňovali. Stejně jako dnes se mlčí o tom, že vlastně tábor (neodvažuji se napsat jaký) v Letech sloužil jako shromaždiště pracovní síly pro lesy pánů ze Schwarzenberga.

Ale kdo vlastně ohrožuje »Masarykovu demokracii«? Ti, kteří chtějí, abychom byli vlastenci? Ti, kteří mají už dost obstrukcí kolem vytváření vlády? Ti, kteří za celé trvání samostatně České republiky, tedy komunisté, nebyli účastni na žádné kauze, na rozdíl od těch křiklounů, která by republiku poškodila? Ti, kteří se nedopustili žádného privatizačního zločinu? Ti, kteří odmítají naši angažovanost v konfliktech, které vyvolali jiní a nevědí, jak z nich? Ti, kteří se staví proti imigrantským kvótám a za řešení problému v zemích, odkud ti migranti přicházejí? Když hledám odpovědi na výše položené otázky, nemohu jinak, než napsat, že onu »Masarykovskou demokracii«, byť k ní mám jisté výhrady, ohrožují právě ti, co volají »po její záchraně«, protože právě oni jsou jejím ohrožením.

Jaroslav KOJZAR

12. 3. 2018  Jaroslav KOJZAR