K problémům brexitu

Vyjednávání mezi Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska a Evropskou unií ohledně tzv. brexitu samozřejmě pokračují, leč vyjednavači před sebou od počátku valí několik balvanů, které jim ne a ne z cesty.

[o]

Britská premiérka Theresa Mayová držela počátkem března v Londýně k brexitu »třetí zásadní řeč« (tu první měla ve Florencii na podzim minulého roku), kterou potvrdila, že jejím největším problémem zůstává budoucí vztah Velká Británie - Irsko - Severní Irsko, a že tento problém se zdá být momentálně neřešitelným bez ohledu na počet »zásadních« projevů.

Už řadu měsíců jedná Brusel s Londýnem ohledně modalit vystoupení Spojeného království z EU, přičemž vyjednávání má v rukou Brusel - už jen proto, že po ztrátě parlamentní většiny je britská vláda slabá a rozhádaná. V prosinci minulého roku byl oběma stranami podepsán tzv. politický dokument, na jehož základě pak Evropská rada schválila zahájení druhé fáze. Velkým problémem však je, že tento dokument sice upravuje dvě ze tří podle Bruselu klíčových témat - závěrečný účet pro Spojené království a práva občanů EU v něm - leč nejožehavější problém, kterým je hranice mezi Severním Irskem a Irskem, jednoduše odsouvá.

Teoreticky dvě možné varianty řešení tohoto problému, tedy že buď celé Spojené království zůstane součástí vnitřního trhu EU a její celní unie, nebo že Severní Irsko dostane v tomto ohledu zvláštní status, nejsou zatím reálné. První varianta je vyloučena proto, že britská vláda vždy trvala na tom, že Spojené království opustí vnitřní trh EU i celní unii, tedy že nechce tzv. norský model. Druhá varianta je dokonce nemyslitelná, neboť existenci stávajícího britského kabinetu umožňují severoirští ultraunionisté, pro které je nejvyšším dogmatem udržení integrity Spojeného království, což vylučuje připuštění jakýchkoli státních specifik pro Severní Irsko.

Evropská komise před pár dny přeložila první návrh smlouvy o brexitu, vycházející z prosincového politického dokumentu, do kterého zařadila (jako možné řešení) právě pasáž o zvláštním statusu pro Severní Irsko, které by tak mělo setrvat ve vnitřním trhu EU a její celní unii. To by mělo za následek, že budoucí kontrola pohybu osob a zboží by byla přeložena na hranici mezi Severním Irskem a Velkou Británií.

Theresa Mayová je prý ale pobouřena a volá dokonce o »ohrožení ústavní integrity Spojeného království«. Vzniká tak zcela určitě patová situace s obtížným východiskem. Situace, která však může vyvolat i zásadní vnitropolitické změny v samotném Spojeném království. Opoziční labouristický předák Jeremy Corbyn už totiž oznámil, že jeho strana je pro setrvání Spojeného království v celní unii s EU...

Jiří MAŠTÁLKA

26. 3. 2018  Jiří MAŠTÁLKA