Knihy táhnou, ne že ne

Mezinárodní veletrh Svět knihy Praha letos skončil úspěšně. Znovu posunul hranici své každoročně vzrůstající návštěvnosti, a to na rekordních 46 000 lidí.

Svět knihy Praha letos přivítal také rekordní počet 404 vystavovatelů z 22 zemí. Na ploše 3495 metrů čtverečních bylo 208 stánků. Část festivalového programu zůstala v prostorách Lapidária Národního muzea, kde se uskutečnily především debaty k tématu 20. století. Pavilon menších specializovaných nakladatelství vyrostl před Průmyslovým palácem. Venkovní plochu obsadil i nový pavilon Rosteme s knihou, ve kterém se konaly pořady především pro školy, mládež a rodiče s dětmi. Letošní 24. ročník nabídl jako hlavní témata Komiks, Převratné 20. století a izraelskou literaturu.

Kniha přežije

Velký zájem čtenářů ocenil i ředitel Lipského knižního veletrhu Oliver Zille, který se letos přijel podívat do Prahy na »konkurenci«. »Na letošním veletrhu je velmi živo. Pražský knižní veletrh je relativně malý, ale je tu hodně čtenářů,« ocenil Zille a dodal, že podobné akce dávají jasný důkaz, že kniha přežije, navzdory konkurenci mnoha jiných médií a digitálních zábav. Zille přijel do Prahy i proto, že příští rok bude lipský veletrh věnován české literatuře.

Sázka na pestrost se organizátorům pražského veletrhu vyplácí. »Chceme být nejen místem, kde se nakupují knihy, chceme být také festivalem, velkou literární kavárnou, chceme, aby si pobyt na Světě knihy Praha užil každý, mladí, senioři, odborníci, laici, knihomolové i sváteční čtenáři. Chceme být svátkem knih a literatury,« vysvětlil ředitel veletrhu Radovan Auer.

A dodává, že festival chce expandovat. Organizátoři se rozhodli vytvořit i svou první »lokální pobočku«. V září se tak uskuteční první ročník akce nazvané Svět knihy Plzeň. »Chceme festival zaměřit na vzdělávání, proto ho konáme na konci září a v univerzitním městě Plzeň,« podotkla vedoucí propagace festivalu Jana Chalupová.

Festival, to je i záplava cen

Dobrou tradicí festivalu se stalo spojení i s některými literárními cenami. Přímo na festivalu se nyní vyhlašuje Cena Jiřího Ortena pro mladé autory a Literární cena Arnošta Lustiga. Akce se vzájemně marketingově posilují, což je pro literaturu, která si do médií přeci jen propracovává cestu obtížněji, cenné.

Vítězem letošního 31. ročníku Ceny Jiřího Ortena se stal Ondřej Macl za invenční žánrovou koláž s názvem Miluji svou babičku víc než mladé dívky. Součástí výhry byl šek na 50 000 korun. Cena se uděluje autorovi prozaického či básnického díla napsaného v českém jazyce, kterému v době vydání díla není více než třicet let. Mezi laureáty Ceny Jiřího Ortena patří například Michal Viewegh, Jaroslav Rudiš, nebo Petra Hůlová.

Literární cenu Arnošta Lustiga na Výstavišti letos převzal novinářský veterán Karel Hvížďala.

Svět knihy dnes také představil absolutního vítěze ceny Audiokniha roku 2017. Asociace vydavatelů audioknih ji udělovala již popáté. Absolutním vítězem se stal kultovní hororový román Stephena Kinga To. Cenu za mimořádný přínos mluvenému slovu převzal Zdeněk Svěrák.

Cenu si odnesla i herečka Vilma Cibulková za Skleněný zvěřinec (Nejlepší interpretka) a herec Norbert Lichý za Den trifidů (Nejlepší interpret). V kategorii Nejlepší audiokniha pro děti a mládež uspěl titul Knihy džunglí a v kategorii Nejlepší audiokniha - jednohlasá četba zvítězil titul Vražda v Orient expresu v podání Lukáše Hlavici. V kategorii Nejlepší audiokniha - dramatizace patří prvenství titulu Otčina v režii Aleše Vrzáka. I tento rok byla vyhlášena Cena posluchačů, kde o nejlepší audioknihu ze všech přihlášených hlasovalo více než 5000 posluchačů. Prvenství si odnesl titul Americký sniper v interpretaci Bohdana Tůmy.

Trh s audioknihami loni proti roku 2016 vzrostl o 14 procent na 127,7 milionu Kč.

Ocenění bohemistů

Na Výstavišti se udělovaly i další ceny. Laureátem letošní Ceny Jiřího Theinera se stal překladatel a bohemista David Short z Velké Británie. Cena je určena pro toho, kdo v zahraničí významně přispívá k šíření a propagaci české literatury. Vyhlašuje ji Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Bohemistka Nora Schmidtová zase od Goethova institutu dostala Cenu Otokara Fischera, určenou výjimečným počinům v německy psané bohemistice. Oceněná práce má v českém překladu název Flanérství v české literatuře - Flanéři, pražští chodci a flanérující způsoby psaní od Jana Nerudy po Michala Ajvaze. Věnuje se kulturnímu fenoménu flanérství, tedy zahálčivým toulkám, který se snaží prokázat na příkladu českých literárních textů od 19. století po současnost.

Termín flanér pochází z francouzského slova označení pro bloumání a označuje člověka, který se bezcílně prochází městem, povídá si se známými a sbírá zážitky; často jde o umělce, který tak získává inspiraci. První přišel s tímto výrazem Charles Baudelaire, který tak pojmenoval dandyho, intelektuálního kavárenského povaleče nerozlučně spjatého s francouzskou kulturou a velkoměstem. Flanér není turista, neboť nenavštěvuje populární atrakce, ale místa, která důvěrně zná; není ani tulák, má se kam vracet na noc a může si dovolit navštěvovat restaurace.

Cenu Slovník roku 2018 získali Petr Karlík, Marek Nekula, Jana Pleskalová za Nový encyklopedický slovník češtiny s přihlédnutím k elektronické verzi slovníku na internetu.

Na festivalu byla vyhlášena i méně lichotivá cena pro nejhorší překlad roku Skřipec, kterou uděluje Obec překladatelů. Nepříjemné stigma letos ulpělo na memoárech Jeana-Paula Belmonda Mých tisíc životů a na životopisu Novak Djokovič - sportovní vyslanec Srbska. Obec překladatelů se snaží tradičním udílením anticeny přispět ke kultivaci tuzemské překladové literatury.

Nový Saturnin se na trhu ujal

Síť Knihcentrum zase vyhlásila vítěze ceny Bestseller roku pro nejprodávanější knižní novinku. Vyhrála kniha Saturnin se vrací od bývalého známého politika Miroslava Macka. Příběh, který navazuje na slavnou knihu Zdeňka Jirotky, vyšel v nakladatelství Albatros Média. V české prodejní síti se ho prodalo přibližně 70 000 výtisků, což znamená sedmkrát překročenou hranici bestselleru.

V kategorii Česká literatura pro děti a mládež zvítězila kniha Podivuhodné příběhy Čtyřlístku. Na poli překladové literatury se letos umístil americký spisovatel Jeff Kinney a jeho Deník malého poseroutky 11: Všechna sláva. Nejprodávanější audioknihou roku 2017 je Boss Babiš od Jaroslava Kmenty. Cenu čtenářů letos získal Ota Kars, autor životopisu s názvem Jmenuju se Tomáš, mapující život Tomáše Holého, tragicky zesnulé filmové hvězdy 70. a 80. let.

(ste)

21. 5. 2018  (ste)