Redakční sloupek

Co s krizí levice

Minulý týden jsem psal o půlmiliardovém fotbalovém zlatém padáku a byl jsem v diskusi pod článkem nařčen z tematické vyprázdněnosti, což spolu se mnou odnesl dost nelogicky i ÚV KSČM. Ale protože čtenář je pán, dokonce i ten, který nechce umět číst a chápat v souvislostech, rozhodl jsem se dnes pro téma témat. Snad uspokojím i kritikův apetit. Tím spíš, že když on na mě s ÚV, tak já na něj s Gregorem Gysim. Tedy samotným šéfem Evropské levice a poslancem Bundestagu za Die Linke.

[o]

Při jeho červnové návštěvě Prahy jsem s Gysim měl možnost dělat rozhovor, ale ještě přede mnou se dostal na plac kolega ze serveru A2larm.cz, který tohoto pořadí jaksepatří využil a vytvořil skutečně vynikající interview, když z této VIP levicové osobnosti dostal jednu perlu za druhou. A dokonce i recept na to, jak minimálně přibrzdit celoevropskou krizi levice...

Osou rozhovoru pro A2larm je pochopitelně současné ústřední téma starého kontinentu i EU - migrační krize, v níž se Gysi v nedávném sporu i uvnitř německé Levice postavil na stranu většiny - té vůči migrantům vstřícné, tolerantní. Jakkoli samozřejmě i on kritizuje hlavně fakt, že v Evropě nepodnikáme žádné účinné kroky, které by zabránily příčinám uprchlictví - válkám, bídě a hladu. A připomíná v této souvislosti, že sociální otázka už není jen otázkou národních států, ale protože nadnárodní korporace dnes mají výrobny na všech kontinentech, tak z ní učinily otázku přežití celého lidstva.

Když k tomu připočteme, že lidé slovy Gysiho začali nesnášet politický establishment, a proto volí kandidáty, kteří přicházejí zvnějšku (jako je Trump či u nás Babiš a Okamura), tak ve spojitosti se selháváním celé levice, o kterém Gysi nepochybuje, je tu situace vskutku alarmující... Za selháváním levice vidí šéf EL stále hlavně »důsledek sovětského socialismu a jeho historické porážky, z jehož dědictví se totiž levice pořád ještě nevzpamatovala«! Jako řešení pak nabízí levicové posílení liberálního středu v boji s pravicovými populisty, což ale nevylučuje potřebu být zároveň důslednější a programově jasněji levicový nejen v oněch sociálních otázkách, v boji za daňovou spravedlnost a rovnost šancí - za přístup ke vzdělání, umění, kultuře. »Vždycky říkám levicovým stranám, že voliče a voličky, kteří volí pravičáky, přetáhneme na naši stranu. Ale neuděláme to tak, že jim budeme říkat to samé co pravice. Musíme je přesvědčit o opaku. Kdybych ultrapravici vycházel vstříc, ztratím (další) velkou část voličů,« uzavírá pro A2larm Gysi!

Roman JANOUCH

10. 7. 2018  Roman JANOUCH