Ukrajinští studenti umění v Praze

Studenti a studentky umění a designu z Ukrajiny vystavovali od čtvrtka 5. července do soboty 7. července v galerii Original Arte v pražské Pštrossově ulici. Svůj krátkodobý pobyt v Praze věnovali také poznávání uměleckých sbírek Národní galerie.

Osm studentů a studentek, kteří studují první a čtvrtý ročník Charkovské akademie designu a umění či soukromé umělecké univerzity ze Záporoží ze třídy profesorky Světlany Zacharovové, za doprovodu dvou pedagogů využilo nabídky Technického muzea v Košicích, se kterým obě školy úzce spolupracují, a vypravilo se poprvé do hlavního města České republiky na uměleckou zkušenou.

Jak naši redakci informovala Taťjana Maliková, profesorka designu textilu na charkovské akademii, jedná se o velmi starou uměleckou instituci, která funguje již od roku 1876, od roku 1921 je akademií. Sídlí v Charkově v několika budovách, mj. i ve zdobné historické budově. Školní zdi pamatují i malíře a sochaře Ilju Repina (1844-1930), jenž se zde také učil. Jeho obrazy jsou součástí školního muzea a galerie. Na půdě školy se jedenkrát za dva roky pořádá mezinárodní Design fórum.

[o]

V pražské galerii studenti vystavují a do dnešního dne prodávají své výrobky - ručně a strojově malované hedvábné šátky, dřevěné šperky, misky, kuchyňská prkénka a jiné dřevěné drobnosti malované tradičními i méně tradičními ukrajinskými vzory technikou lidového umění zvanou Petrikivka (autorka Katerina Prochorovová), ručně malované pohlednice (autorka Lilija Martyňjuková), obrazy – oleje (autor Jurij Mudrik) či krajinky technikou využívající vlnu ad.

A jak je to s uplatněním absolventů těchto dvou ukrajinských uměleckých škol v praxi? »Je to složité. Naši absolventi jsou lépe placeni za hranicemi, v Moskvě či v dalších zemích. A tak tito šikovní a talentovaní lidé zpravidla Ukrajinu opouštějí,« povzdechla si profesorka Maliková.

(mh)

FOTO – František VAŇÁSEK

10. 7. 2018  (mh)