SÚKL stahuje z oběhu znečištěné léky

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) stahuje od pacientů některé léky obsahující látku valsartan, které jsou předepisovány například lidem s vysokým krevním tlakem. Důvodem je závada v jakosti.

Opatření se týká všech šarží přípravků Blessin, Blessin Plus H, Kylotan Neo, Kylotan Plus H, Valzap, Valzap Combi a Vanatex HCT, uvedla mluvčí SÚKL Monika Knobová.

Ve stahovaných lécích by mohla být nečistota N-nitrosodimetylamin. »Tato látka se vyskytuje mimo jiné i ve vodě, půdě, okolním prostředí, alkoholu, cigaretovém kouři a některých potravinách, jako například v masných a uzených výrobcích. Její přítomnost v léčivém přípravku je však neakceptovatelná,« uvedl SÚKL.

Léky s obsahem valsartanu užívají pacienti s vysokým krevním tlakem, chronickým srdečním selháním a po nedávno prodělaném infarktu myokardu. Pokud lidé některý ze stahovaných přípravků užívají, bez porady s lékařem by neměli léčbu přerušovat. »Užíváním stahovaných léčivých přípravků s valsartanem nehrozí pacientům bezprostřední zdravotní nebezpečí,« uvedl ústav.

Při nejbližší příležitosti by se ale pacienti měli k lékaři dostavit a ten jim předepíše vhodnou náhradu. Nevyužívané léky včetně neotevřených balení by měli lidé odevzdat k likvidaci v lékárně.

(ste)

12. 7. 2018  (ste)