100 dní koaliční vlády

Z pohledu KSČM vnímáme prvních 100 dní koaliční vlády Andreje Babiše složené z ministrů nominovaných hnutím ANO 2011 a ČSSD se smíšenými pocity. Vzhledem ke složení nelze mít přehnané očekávání, ale vnímáme určitý zásadní rozdíl od předchozích vlád.

KSČM prostřednictvím hlasů svých poslanců umožnila získat důvěru výše uvedené koaliční vládě. Podmínili jsme to programovou podporou našim sedmi prioritám. Za pozitivní tedy především vidíme, že Česká republika má vládu s důvěrou a může přistoupit k nápravě některých negativních opatření předchozích vlád. Rozhodující je, zda jde i o nové směřování České republiky do budoucna.

Z pohledu našich priorit zatím vláda plní své závazky, byť s různou intenzitou. Kladně hodnotíme např. první kroky směřující k valorizaci důchodů, obdobně přístup k navyšování mezd, dosáhli jsme dohody o plánu k navýšení minimální mzdy, zrušení karenční doby a dalším sociálním opatřením.

Velice opatrní či spíše nespokojení jsme v současných krocích. Kritické výhrady máme k pomalému vývoji v personální situaci v resortu zahraniční politiky, zdravotnictví.

Další čas ukáže, jak se bude situace vyvíjet, zda dál bude KSČM ochotna vládu tolerovat i do budoucna. Práci budeme kriticky posuzovat případ od případu.


Vojtěch Filip, první místopředseda Poslanecké sněmovny PČR a předseda ÚV KSČM

27. 9. 2018  Vojtěch Filip