Hazard s mambou zelenou

Nechci tvrdit, že by se hazard u nás nevyskytoval před rokem 1989. Podle všeho ale po roce 1989 dostal téměř ideální podmínky pro svůj rozvoj, právním nihilismem počínaje a ztrátou elementární soudnosti řady občanů konče. Trestný čin všeobecného ohrožení stejně jako zákon na ochranu zvířat proti týrání mnohým neříká nic. Následky jsou tristní. Nejnověji to dokládá tragédie v pražských Hlubočepích se smrtelně jedovatým hadem mambou zelenou.

[o]

Paní chovala tohoto smrtelně jedovatého hada doma »načerno«. Chovala ho nikoliv v teráriu, ale v kleci! Had ji uštknul. Paní našli v bezvědomí. Odvezli ji do nemocnice. Lékaři ji udržují v umělém spánku. S léčením uštknutí mamby zelené nemají zkušenosti.

Po mambě bylo vyhlášeno pátrání. Ani opakované prohledávání onoho domu nevedlo k objevení mamby. Jakýsi taky odborník ujišťoval veřejnost, že je mamba na 90 procent po smrti. Jen hlupák tomu mohl věřit. Navíc, těch 10 procent opaku by bylo slabou útěchou pro dalšího uštknutého. Chápu, že kvůli mambě bylo v Hlubočepích pozdvižení.

Po třech dnech mambu objevili na ořešáku 200 m od domu, kde byla ilegálně chována, v něčí zahradě. Hlubočepy si oddychly.

Otázkou je, proč někteří lidé hazardují s životy svými i s životy druhých. Nejde o ojedinělý případ a netýká se zdaleka jen neukázněných řidičů motorových vozidel. Letos 28. června nějaký vtipálek ve Zvoli u Prahy vypustil nelegálně chovanou pumu americkou a tamní občané zažili tři dny hrůzy. V obci zavládlo pochopitelně zděšení. Kohopak uloví, až dostane hlad? Nakonec to dopadlo dobře, po třech dnech pumu našli a odchytili. Nikomu naštěstí neublížila. Letos v červenci u polského lázeňského městečka Konstanty u Varšavy našly svlečenou kůži krajty dlouhou šest metrů a stopy po pohybu krajty. Přes ujišťování jistého taky odborníka, že občanům od krajty nebezpečí sežrání nehrozí, tam panuje již čtvrt roku strach. Krajta sice nemá šanci v přírodě přežít zimu, ale ta dosud nezačala, zřejmě ještě nějakou dobu nezačne a nějak se přitom krajta musí živit.

Jan ZEMAN

9. 10. 2018  Jan ZEMAN