Nizozemská špionománie

Ruské ministerstvo zahraničí si pozvalo k pohovoru nizozemskou velvyslankyni v Moskvě Renée Jonesovou-Bosovou, aby protestovalo proti protiruské dezinformační kampani doprovázející vyhoštění čtyř údajných ruských špionů z Nizozemska.

Nizozemsko minulý týden ohlásilo zmaření pokusu o kybernetický útok na Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která sídlí v Haagu. Za hackerským útokem, který se stal v dubnu, podle Nizozemců stála ruská vojenská rozvědka GRU, jejíž čtyři údajní agenti byli po odhalení vyhoštěni. Ve stejné době ministerstvo spravedlnosti USA oznámilo, že obvinilo z kybernetických útoků sedm pracovníků GRU, mezi nimiž jsou i čtyři muži vyhoštění z Nizozemska. OPCW v době údajného haagského útoku analyzovala vzorky nervově paralytické látky novičok použité v březnu v jihoanglickém Salisbury při útoku na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji. Ruští agenti byli rovněž obviněni, že se pokoušeli dostat i k informacím o sestřelení malajsijského dopravního letounu nad Ukrajinou v létě 2014, v jehož troskách zahynulo mnoho Nizozemců.

Ruské ministerstvo zahraničí už bezprostředně po nizozemském oznámení označilo obvinění za další zinscenovanou propagandistickou akcí, která vážně komplikuje dvoustranné vztahy a zavání špionománií. »Nejednou jsme nizozemskou stranu upozorňovali, a to i diplomatickou cestou, že protiruská kampaň špionománie, doprovázená cílenými úniky informací do médií o údajných hackerských útocích, vážně poškozuje vzájemné vztahy,« uvedlo ministerstvo v prohlášení.

(čtk)

9. 10. 2018  (čtk)