Potřebný ďábelský démon

Populárního brazilského spisovatele Paula Coelha zklamaly sociální sítě. V rozhovoru s německým nedělníkem Welt am Sonntag je označil za ďábelského démona. Přesto ale nemá odvahu zrušit svůj facebookový účet, na němž má 29 milionů sledujících...

Brazilský autor bestsellerů jako Alchymista nebo Veronika se rozhodla zemřít je velmi zklamán digitalizací a sociálními sítěmi. »Takzvaná sociální komunita se proměnila v ďábelského démona,« řekl 71letý spisovatel německému listu.

»V digitálním světě, který do sebe vpouštíme prostřednictvím chytrého telefonu nebo jakkoli jinak, jsme si kolem sebe časem vytvořili zcela umělý život,« tvrdí Coelho.

Dříve podle něj bylo Silicon Valley, kalifornské sídlo mnoha počítačových a internetových firem, místem, kde lidé diskutovali a přátelili se. »Dnes tam jsou jenom kvůli penězům,« je přesvědčen slavný Brazilec. V lačnosti po penězích lidé v Silicon Valley (a bohužel nejen tam - pozn. red.) opustili své nejdůležitější hodnoty, ujišťuje.

Přes všechnu kritiku si nicméně spisovatel ponechává facebookový účet s 29 miliony fanoušky. »Nejsem dostatečně odvážný, abych smazal své účty s miliony fanoušků a sledujících,« připustil. »Ale už dávno tam nepřispívám tak často, jako jsem to dělal dříve,« uzavřel podle ČTK Coelho.

(rj)

11. 10. 2018  (rj)