Poslední stovka?

Skutečně hezky se nám to výročí vyvíjí, tedy oněch magických sto let republiky, ve světle posledních událostí se zdá, že oslavovat můžeme opravdu jenom tu minulost, protože současnost a potažmo budoucnost nevypadají příliš růžově.

[o]

Současné dění totiž pomalu situaci zkalilo a tím nemyslím pouze onoho mrtvého vojáka v Afghánistánu, kvůli němuž dokonce bojovník za mise Zaorálek najednou otočil a začal citovat ohledně zbytečnosti mise komunisty. No on si to už může dovolit, však je bez funkcí a tedy bez amerického žoldu, nějak se zpět dostat musí, tak to zkouší pravdou…

Každopádně není to právě jen onen Afghánistán, celá naše zahraniční politika za posledních 28 let uvrhla naši zemi do celkem tristního postavení. Nutno podotknout, že v tom nejsme sami, podobně sebedestruktivně se chová většina zemí na starém kontinentě, ale my často jdeme tím »nejlepším« příkladem. Jestliže ale, jak někteří tvrdí, byla Evropská unie vytvořena, aby zabránila válkám na starém kontinentě, vypadá to, že se jí může povést přesný opak.

Nedávno jsem viděl fotky z demonstrace v Kyjevě, který byl i za našeho vehementního přispění »demokratizován«. Tedy řeknu vám, byl jsem zděšen. Že zde často padají zmínky o fašizaci západu Ukrajiny, na to jsme si již zvykli, ale jestli si představujete, že se jedná o pár neofašistických koncertů jako u nás či několikatisícových protimigračních pochodů, jako v sousedním Německu, tak jste na omylu.

Kolega, který tam byl, mi popsal půlmilionový pochod! Ano, byl jsem poněkud skeptický, dokud jsem ovšem neviděl ony fotky. Skepsi vystřídalo okamžitě zděšení a ani se nedivím, že naše média se tomuto »průvodu« prakticky nevěnovala. Vždyť přeci, i naším přičiněním je nyní Ukrajina pozvednuta k lepším zítřkům, že? Tento pochod mladých lidí v uniformách s nacistickou symbolikou bez nadsázky vypadal přesně jako ty v hitlerovském Německu… To se nám to v té Evropě daří, což? S ohledem k tomu, že USA a Rusko se nyní přetahují o smlouvu o raketách středního doletu, tak v případě, že se tato zfanatizovaná masa vrhne na východ a my v rámci NATO ji, jak jinak, než podpoříme, může být z Evropy brzy spálená země.

Byl bych rád, kdybychom zde byli dalších sto let, ale posledních 28 let jako bychom se snažili, aby tomu tak rozhodně nebylo. Když už tedy máme tu stovku, chtělo by ji to nejen připomínat, ale i se u ní zamyslet…

Tomáš CINKA

26. 10. 2018  Tomáš CINKA