Tuzemské oceláře straší Trumpova cla

Tržby hutních a slévárenských firem v České republice loni meziročně vzrostly o desetinu na 199,4 miliardy korun. Proti krizovému roku 2009 byly téměř o dvě pětiny vyšší, v porovnání s rokem 2008 ale o 17 % nižší.

Vyplývá to ze společných statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Českého statistického úřadu.

Počet firem v oboru loni meziročně vzrostl o 2,2 % na 992. Počet zaměstnanců se snížil o dvě procenta na 43 608. Průměrná mzda stoupla o šest procent na 31 182 Kč. V porovnání s průměrnou mzdou v celé ČR byla o 5,2 % vyšší.

Vývoz meziročně vzrostl o 8,2 % na 141,1 mld. Kč, dovoz se zvýšil o 17,8 % na 262,8 mld. Kč. Zhruba čtvrtina vývozu směřovala loni podobně jako v roce 2016 do Německa. Následovaly Polsko (14 %), Slovensko (12 %) a Itálie (sedm procent). Také v dovozu patřila Německu asi čtvrtina. Stejně jako u vývozu následovaly Polsko (16 %), Slovensko (devět procent) a Itálie (sedm procent).

Podle zprávy MPO je v poslední době znepokojivá situace po zvýšení amerických dovozních cel na některé výrobky z hliníku a oceli. »V ČR ohrožují americká cla hlavně tuzemské oceláře, kteří se obávají omezení svého vývozu a přesměrování levné oceli ze třetích zemí z amerického na evropský trh, který je pro ně nejvýznamnější. Nicméně, pro rok 2018 jsou vyhlídky optimistické. Především díky ekonomickému růstu na našich nejvýznamnějších trzích včetně Německa a Polska,« píše se ve zprávě.

Produkce v oboru sahá od hutí přes výrobu polotovarů a hotových výrobků z mědi, hliníku, olova, zinku, niklu, drahých kovů a jejich slitin, po slitiny z neželezných kovů. Největšími hutními podniky v ČR jsou ArcelorMittal Ostrava, Třinecké železárny a Vítkovice Steel.

(ici)

7. 11. 2018  (ici)