Další žaloby na švýcarskou banku UBS

Francouzská prokuratura požaduje u soudu v Paříži rekordní pokutu 3,7 miliardy eur (téměř 96 mld. Kč) pro švýcarskou banku UBS za to, že pomáhala majetným Francouzům s daňovými úniky. Odškodné 1,6 mld. eur pak požaduje advokát zastupující francouzskou vládu, banka tak může být nucena zaplatit až 5,3 mld. eur, uvedla agentura Bloomberg. Další žalobě čelí banka i v USA.

Banka byla obviněna z nelegálních služeb klientům a z praní peněz pocházejících z daňových podvodů. Jednání o urovnání sporu bylo zastaveno. »UBS úmyslně držela, manipulovala a spravovala účty pro lidi, kteří se vyhýbali placení daní,« uvedl prokurátor Serge Roque. Prokuratura odhaduje, že klienti UBS před francouzskými daňovými orgány ukryli několik miliard eur.

Pro šest jejích vedoucích a bývalých vedoucích pracovníků francouzská prokuratura požaduje podmíněné tresty vězení od šesti do 24 měsíců a pokuty od 50 000 do 500 000 eur, informovala agentura Reuters.

Ministerstvo spravedlnosti USA pak zažalovalo UBS za podvod při prodeji hypotečních cenných papírů. Podle zdroje agentury Reuters UBS odmítla návrh, aby zaplatila téměř dvě miliardy dolarů (45,6 mld. Kč) za urovnání.

Banka podle americké vlády v letech 2006-07 poskytovala investorům zavádějící informace o kvalitě hypotečních úvěrů. Prokurátor Richard Donoghue uvedl, že investoři utrpěli »katastrofální ztráty«, protože je banka řádně neinformovala o rizicích.

UBS již také dostala pokutu ve výši 1,5 mld. USD (34 mld. Kč) z roku 2012 za manipulaci s klíčovou londýnskou úrokovou sazbou LIBOR.

(ici)

9. 11. 2018  (ici)