Ukrajinská krajní pravice slavila 110. výročí Bandery

Pochodňovým průvodem za doprovodu bubnů oslavili sympatizanti ukrajinské krajní pravice 110. výročí narození Stepana Bandery (1909-1959). Muže, který byl nedávno ukrajinským parlamentem vyhlášen jako válečný veterán.

Několik desítek tisíc jeho stoupenců a obdivovatelů pochodovalo první lednový večer centrem Kyjeva. Sledovaly je za neustálého aplaudování další davy lidí na chodnících. Protiruská hysterie, poslední dobou výrazně vystupňovaná ze strany režimu řízeného USA i Evropskou unií, tak přináší viditelné výsledky.

Oslava válečného zločince, podle zúčastněných ale naopak »největšího novodobého Ukrajince«, jak bylo stokrát a stokrát vykřikováno z megafonu, »který znamená národní hrdost novodobého ukrajinského národa«, přesto proběhla poněkud skromněji než v minulých letech, což způsobilo především mrazivé a větrné počasí.

[o]

Stovky vlajek a desetitisíce zapálených pochodní symbolizovaly podle organizátorů jednotu Ukrajinců. Převaha lidí středního, ale i mladšího věku byla v nekonečném průvodu jasně vidět. Po téměř dvoukilometrovém pochodu si pak přítomní vyslechli projevy, které patřily vesměs lídrům nacionalistického hnutí v zemi. Vzpomínalo se na údajné válečné hrdinství Bandery a jeho lidí, na problematiku ve vztazích s Polskem, a jednoznačně byl odsouzen vliv Ruské federace, kdy její tajná služba FSB má prý podle řečníků, plamenně burcujících srocený zfanatizovaný lid, provádět své rejdy a podvratnou činnost na území Ukrajiny, kterou má chtít stále více okleštit. Potomci kozáků jsou však prý hrdí občané, kteří toto nikdy nedovolí a »i za cenu velkých obětí hrdinně ustojí svůj boj za nezávislost a velikost Ukrajiny«.

K hlavním organizátorům akce patřili váleční veteráni, nacionalistické spolky a strany a nepřehlédnutelní byli také Lotyši, kteří například rozdávali z jedoucích aut přítomným dřevěné louče. Mnoho občanů Lotyšska bylo i v samotném průvodu, který byl mohutně monitorován ukrajinskou policií.

[youtube:Y9uC2xauJYo]

Roman BLAŠKO, Kyjev

FOTO – autor (2)

3. 1. 2019  Roman BLAŠKO