Pokuty pro květinové vandaly

Úředníci Prahy 1 rozhodli o uložení pokut dvěma aktivistům, kteří loni při oslavách 17. listopadu vyhodili v Praze u památníku na Národní třídě do odpadkového koše kytice od některých politiků.

Za přestupek proti majetku musí zaplatit každý 2000 korun. Nyní mají vandalové osm dní na odvolání.

V koši skončily při oslavách 17. listopadu kytice položené prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Andrejem Babišem (ANO) a poslancem a místopředsedou Sněmovny Tomiem Okamurou (SPD). K aktu vyhození květin se přihlásil nizozemský aktivista Otakar van Gemund a další členové skupiny Kaputin, která mimo jiné vystupuje proti ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Už v minulosti skupina stála za několika protesty, Gemund se například na vládě svlékl do půl těla, spolu se budoucím prezidentským kandidátem Markem Hilšerem, s nímž úzce spolupracuje. Další »popelářkou« byla známá aktivistka Vladěnka Klikarová ze skupiny Rebelové.

Prezident Zeman označil ty, kteří vyhazují kytice do koše, za primitivní hlupáky.

Policie po incidentu uvedla, že věc považuje za přestupek a postoupila ji správnímu orgánu, kterým je úřad Prahy 1. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že policisté podle něj postupovali správně.

(ste)

4. 1. 2019  (ste)