Spalničky

Tak nám zase jednou něco nejde. A je to několik věcí najednou. A všechny ve zdravotnictví. Po letech, kdy se o tuberkulóze psalo v minulém čase, máme opět poměrně rychle vzrůstající počet případů. Vnoučata přišla ze školky – máme vši. A tak se myje hlava speciálním šampónem a vyčesávají hnidy z krásných vlásků malé vnučky. Ještě štěstí, že to není něco horšího.

[o]

Rozšiřuje se totiž u nás po letech choroba, kterou očkování prakticky vymýtilo. Spalničky. Člověku to přijde jako špatný vtip. Proti spalničkám jsou přece děti očkovány, nebo ne? Bohužel – platí ono NE. V poslední době se stalo módou vymýšlet různé argumenty proti očkování. Po internetu se tyto »informace« rychle rozšířily a proočkovanost dětí nám klesla výrazně pod 95 procent. Proč diskutuji o 95 procentech? Mezi odborníky se oprávněně hledala hranice, kdy se již přenosné nemoci nemohou lavinovitě šířit. Pokud je proočkovanost nad 95 procent, šíření přenosné nemoci je účinně bráněno. Pod touto hranicí se může šířit. A tady jsme u velkého problému. Pokud si laik na internetu najde vhodných pár »odborných« článků proti očkování, může se vakcinologická společnost snažit, jak chce. Prostě rodiče své dítě »ochrání« před riziky očkování a nákaza se vesele šíří populací. Dnes jsou to spalničky, která nemoc přijde na řadu zítra?

Je krásné brouzdat svobodně po internetu. Ještě lepší je poradit se s odborníky. Ne každý ale je ochoten přistoupit na »povinnost«. A svobodně se rozhodne ohrozit zdraví nejen svého dítěte, ale i ostatních. I to je svoboda. Nebo snad je to jinak?

Jaromír KOHLÍČEK, poslanec Evropského parlamentu za KSČM

5. 1. 2019  Jaromír KOHLÍČEK