Vůbec se nedivím nespokojenosti

Se zájmem jsem si přečetl slova pana ministra zahraničí Tomáše Petříčka, která řekl před několika dny v rozhovoru pro iDnes.cz. Kromě toho, že chce kandidovat do předsednictva sociálně demokratické strany na jejím březnovém sjezdu, ve svém vysvětlení zdůraznil, že – cituji: »Prioritou pro mě bude bezpečnost Česka, kterou nám zajišťuje mj. členství v NATO a EU, a s tím spojené prozápadní směřování země. ČSSD by měla být alternativou populistům, kteří jen mluví, ale skutek utek.« Obecně směrovaná slova lze chápat jako kritiku prezidenta Zemana či premiéra Babiše a vlastně dokazují, že tento ministr těžko bude někdy mít na prvním místě skutečný zájem naší země, ale že prvořadým pro něho bude »to, co řekne Brusel nebo Washington«.

[o]

Ošidnost této víry nás v minulosti zklamala a jak se zdá i některé eurounijní země pochopily, že musí dojít v těchto společenstvích ke změnám. Toto pochopení ovšem ministr Petříček nesdílí. Stačí si připomenout, že v poslední době se k vyzvednutí banderovců do statutu »válečných veteránů« na Ukrajině vyjádřil laxně. Totéž se týká přípravy na udělení titulu »Hrdina Ukrajiny« samotnému Banderovi. Jde prý o vnitřní záležitost této země. Teprve po kritice prohlásil, že při příštích jednáních s ukrajinskými partnery se o tom zmíní. Jak, ovšem nevíme. Přitom problém banderovců se týká i nás. Při pokusu jedné z jejich sotní naším územím byla zavražděna řada lidí, a to nejen z bezpečnostních sil, které se pokoušely jejich útěku na západ zabránit.

Připomněl bych ovšem také to, že z jím vedeného ministerstva musel - a bez jeho vědomí to nebylo možné – být dán souhlas ke vstřícnému jednání s německou stranou, která se obrátila na státy Unie, protože chce uskutečnit i mimo své hranice nábor nových vojáků pro bundeswehr. Z údajně dvaceti šesti oslovených zemí kladně odpověděly čtyři a jednou z nich jsme i my. To by pro budoucí obranu naší země, pokud by k tomu pan Petříček byl nadále vstřícný a prosadil to, mohlo znamenat vážné komplikace. Jak minulost ukázala, Německo nebývalo vždy demokratické a přátelské. Naše zkušenosti dokazují, že to bylo spíše naopak. Nechat si tedy tímto způsobem vychovat novou »pátou kolonu« by bylo přímo popření smyslu bodu č. XII Postupimské konference a dekretů prezidenta dr. Beneše.

Nedivím se proto vedení KSČM, že s činností ministra Petříčka vyjadřuje nespokojenost.

Otakar ZMÍTKO

12. 1. 2019  Otakar ZMÍTKO