Solus eviduje neuhrazené závazky fyzických osob po splatnosti ve výši téměř 50 miliard

Na konci uplynulého roku bylo v registru fyzických osob Solus zapsáno 620 000 dospělých občanů České republiky s nesplaceným závazkem po splatnosti. Je to o 15 000 méně než na konci roku 2017. Osobních bankrotů na sebe prohlásili spotřebitelé loni nejméně od roku 2012.

Informovalo o tom sdružení Solus, jež svým členům umožňuje přístup k informacím o lidech s potížemi se splácením závazků.

Ke konci roku 2018 evidovalo sdružení ve svém registru fyzických osob 7,14 procenta dospělých občanů ČR s neuhrazeným dluhem po splatnosti u některého ze svých členů. Na konci roku 2017 to bylo 7,32 %. Celková dlužná částka po splatnosti v registru činila 49,5 miliardy korun, proti 50,6 mld. ke konci roku 2017.

»Aktuálně se podle zkušeností sdružení do potíží s plněním svých smluvních závazků dostanou přibližně dvě procenta nových klientů,« uvedl tajemník sdružení Jan Stopka.

Závazek po splatnosti zapsaný v registru fyzických osob Solusu nebo jeho část uhradilo v minulém roce více než 252 000 osob. Celková suma uhrazených závazků po splatnosti v registru přesáhla pět miliard korun.

Pozitivní vývoj zaznamenalo sdružení ve všech regionech ČR, i když se v jednotlivých krajích počet osob zapsaných v negativním registru významně liší. Zatímco v dlouhodobě nejproblémovějších krajích má zapsaný závazek po splatnosti více než deset občanů ze sta (v Ústeckém kraji 13,64 % dospělých občanů kraje, v Karlovarském 11,9 %), v krajích na druhé straně spektra je situace o polovinu lepší (ve Zlínském kraji 4,63 %, na Vysočině 4,78 %).

Členství ve sdružení Solus umožňuje přístup k informacím o klientech, kteří čelili nebo čelí potížím se splácením svých závazků, dále k databázi odcizených a neplatných dokladů a k insolvenčnímu registru. Členská společnost se na základě dotazu do databáze dozví o dluhu klienta, případně o jeho úhradě. Ta je v registru uchována až tři roky.

Neuhrazený závazek musí dosáhnout minimálně 500 Kč, aby bylo zajištěno, že spotřebitelé nebudou do negativního registru zařazováni kvůli drobným dluhům v řádu jednotek či desítek korun.

V sdružení je nyní zapojeno56 společností, které poskytují služby spotřebitelům v oblasti bankovních úvěrů a stavebního spoření, nebankovních půjček, telekomunikačních služeb, distribuce energií, takzvaných peer to peer půjček a v obchodu.

(ici)

22. 1. 2019  (ici)