O bolestech a bolístkách…

Pravda, v těchto dnech nás trápí spíše chřipka či minimálně nachlazení s pořádnou rýmou. Na otužování a posilování imunity je už pozdě, budeme se muset s aktuální zdravotním »nadělením« porvat klasicky – do postele a vyležet, případně požádat lékaře o pomoc. Nešířit nemoc kolem sebe bezohledným kýcháním a kašláním. I tak pár dobrých babských rad na chřipku i dnes nabídneme. Ale věnovat se budeme i jiným bolestem a bolístkám, na které měly babičky skvělé recepty.

Tak třeba nehojící se rány, mnohdy jen malé, ale i ty větší, babičky a prababičky léčily propolisem. Propolis, (včelí tmel), je léčivou látkou používanou dokonce už v čase egyptských faraónů! Včely byly a jsou prostě skvělé! A babičky to věděly… Propolis je při pokojové teplotě hustou lepkavou hmotou žlutohnědé barvy. Je to směs látek s vysokým obsahem pryskyřic, vosku, balzámů, éterických olejů a pylu. Léčivé působení sice neměly babičky vědecky potvrzeno, ale nic jim to nevadilo. Proto propolis hojně využívaly. Třeba na hojení dlouhodobých hnisavých ran ve formě propolisové masti. Ta snižuje bolestivost, tlumí zánět, urychluje čištění i uzavření kožního defektu. I při vnitřním užívání působí proti celkovým infekčním onemocněním způsobeným bakteriemi i viry. Navíc podporuje i obranyschopnost našeho těla. Ideální pro současnou chřipkovou anabázi.

A jak mast připravit? Stačí k tomu 30 g propolisu, 100 g másla a vše důkladně smíchat. Naneste na obvaz a přiložte k nehojící se ráně.

Uklidňující čaj po zranění tlumící bolest také babičky znaly. Šípky, heřmánek, měsíček lékařský, jitrocel, třezalka – všeho stejný díl, zalít vařící vodou a pít několikrát denně. Hned bylo zraněnému či zraněné lépe.

Listy břízy jsou údajně vynikajícím prostředkem při jakýchkoli bolestech. Za starých (těžko říci jak starých) časů prý chodili nemocní spát v kalhotách, dole uzavřených a nacpaných březovým listím. Údajně se tím odstraňovaly revmatické i jiné bolesti. Pravda? Těžko věřit… Ale na čerstvé listy břízy si ještě nějaký čas budeme muset stejně počkat.

I jalovec je prý dobrý, především na bolesti kloubů. Jalovčinky, totiž plody jalovce, tak báječné při vaření »divokých« jídel, jsou údajně dobré proti chřipce. Kdo má doma několik rostlinek jalovce za okny, chřipkou neonemocní. A pokud naložíte do 500 ml vodky či lihu hrnek jalovčinek, necháte 10 dní odstát v temnu, potom získáte skvělý lék na bolavé klouby. A dejte si několikrát denně »panáka« a je to. Tak praví babičky. A ty to věděly a ví nejlépe. Ale auto nechejte v garáži či na parkovišti.

Křepelčí vejce jsou drahá, ale podle tradičních tvrzení jsou skvělým řešením na kde co, včetně posílení mužné síly. Však pánové vědí, o čem je řeč, zvláště pokud žili na venkově a hejna křepelek měli kolem sebe.

Nejlepším lékem na všechny bolesti kloubů je pohyb, pokud se hýbat můžeme. A také masáže. Bolí-li kloub, např. lokte, masáž musí začít níže, abychom zlepšili proudění krve. Jemné kruhové hladivé pohyby jsou nejlepší. Tak praví báby a prabáby s tím, že kloub jen jemně a opatrně masírovaly. Uf, je to příjemné!

Nadměrný pohyb při vydatné procházce, na kterou nejste zvyklí, může přispět k natažení šlach v nohách, v okolí kotníku pak především. Co s tím? Nasypte čerstvě mletý černý pepř na plátno namočené v jablečném octě. Obložte jím bolavé místo na 10 – 15 minut. Čtyřikrát denně údajně stačí. Babičky praví, že to účinkuje!

Mladé kopřivy (brzy jich bude všude dost a dost) umelte na masovém mlýnku na kaši. Vezměte list lopuchu (i toho se s přicházejícím jarem dočkáme), na něj naneste kaši z kopřiv, přiložte druhý list z lopuchu, to vše přiložte na místo zhmožděniny, pevně uvažte pruhem plátna a zavažte. Měňte každou hodinu. I zlomená kost prý rychleji sroste. Ale když je obalena sádrou? Tomu opravdu jen těžko věřit…

A ještě - kočky prý cítí nejen bolestivé klouby, ale i jiná nemocná místa na našem těle. Lísají se k nim, tím je odhalí a také (údajně) léčí. Tak praví babičky. Ne že by kočky nemoc vyléčily, ale nemocné místo prý označí…

Unaveným nohám podle babiček a prababiček uleví 100 g šípků a 50 g dřišťálu, vše rozemelte či utřete v  misce. Zalijte hrnek směsi 500 ml vroucí vody, nalijte do termosky a nechejte přes noc ustát. Druhý den popíjejte s medem. Nohy přestanou bolet a navíc potěšíte vaše srdce. I krev si údajně vyčistíte. Tak praví babičky, a ty, jak dobře víte, mají vždy pravdu! Nebo skoro vždy… Však se k tématu brzy vrátíme.

(jan)

26. 1. 2019  (jan)