O registrované partnerství má zájem stále více žen

Takzvané registrované partnerství v prvních letech po jeho zavedení v roce 2006 vyhledávali zejména muži, v poslední době však výrazně vzrostl zájem žen. Loni již měly převahu.

Loni do partnerství vstoupilo 299 dvojic. Ve druhém pololetí poprvé počet ženských párů překonal počet mužských dvojic. Svůj vztah stvrdilo 93 lesbických dvojic a 74 dvojic gayů. Partnerství výrazněji přibylo od roku 2016. »Od června 2016, kdy Ústavní soud zrušil zákaz adopce dětí registrovanými partnery, se dá vypozorovat zvýšený zájem lesbických párů o tuto instituci. Například v roce 2018 jej poprvé v historii registrovaného partnerství uzavřelo víc ženských párů než mužských,« uvedl člen Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu Jan Fiala. Loni na matriku zamířilo 152 dvojic žen a 147 dvojic mužů. Samotní gayové a lesby děti adoptovat mohli. Jakmile uzavřeli partnerství, zákon jim to zakázal. Ústavní soud toto ustanovení ale vyškrtl.

V ČR mohou dvojice mužů či žen uzavírat registrované partnerství od července 2006. Dosud ho uzavřelo 3117 párů. Do konce minulého roku to bylo 1954 mužských a 1163 ženských dvojic. O zrušení partnerství požádalo 448 dvojic. Rozpadlo se tak 15 procent soužití.

Registrovaní mohou třeba získat informace o zdravotním stavu svého protějšku. Mohou po něm také dědit jako v manželství. Nemají ale společné jmění či nárok na vdovský a vdovecký důchod. Sirotčí penzi nemusí dostat ani jejich potomek. Ve Sněmovně je teď novela občanského zákoníku, která má umožnit manželství všem. Poslanci mají projednávat i návrh, který naopak zakotvuje manželství jako svazek muže a ženy.

Podle výsledků loňského průzkumu agentury Median tři čtvrtiny Čechů souhlasí s tím, že by lidé měli mít možnost uzavírat manželství bez ohledu na svou sexuální orientaci. Řada politiků úpravy zákonů, které se týkají soužití osob stejného pohlaví, odmítá. Tvrdí, že aktivisté před uzákoněním registrovaného partnerství před 13 lety slíbili, že další změny už nebudou požadovat.

(ste)

2. 2. 2019  (ste)