Írán: nová obrana

Íránská státní televize v sobotu informovala o odhalení nové řízené střely s plochou dráhou letu s dostřelem kolem 1300 kilometrů. Írán představuje své úspěchy v rámci oslav 40. výročí islámské revoluce, která svrhla šáha.

»Tato střela s plochou dráhou letu s doletem přes 1300 kilometrů potřebuje velmi málo času na přípravu a může letět v malé výšce,« řekl íránský ministr obrany Amír Hátamí o nové raketě země-země. Evropa a USA vyzývají Írán k omezení vojenského programu balistických střel. To Hátamí odmítl a dodal, že jeho země nemá v úmyslu vyvíjet rakety s delším doletem než ty, kterými už disponuje. Íránské ministerstvo vnitra zveřejnilo nedatované video znázorňující testovací odpálení rakety z mobilního odpalovacího zařízení. »Raketa je symbolem sebevědomí a důležitým úspěchem v oblasti obrany založeným na dnešním technologickém pokroku ve světě,« uvedl Hatámí. Ukazuje, že odhodlání íránského národa nemůže zastavit žádná překážka, dodal. A zmínil i prohlášení íránského nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího, že země tvrdě odpoví na jakoukoliv hrozbu.

Desetidenní oslavy výročí islámské revoluce vyvrcholí v Íránu v pondělí 11. února. Země si během nich připomíná mimo jiné návrat ajatolláha Rúholláha Chomejního ze 14letého exilu.

(čtk)

3. 2. 2019  (čtk)