Rovněž vodné a stočné letos podraží

Průměrné vodné a stočné bude letos 88 až 90 korun za metr krychlový, což znamená meziroční nárůst o 3,2 procenta.

Vyplývá to z údajů členů Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK), které analyzovalo stanovené ceny pro letošní rok z 13 krajských a více než 30 okresních měst.

Za hlavní faktor meziročního zvýšení ceny vody označil ředitel SOVAK Oldřich Vlasák inflaci, která činila loni 2,1 % a podle prognóz ani letos neklesne pod tuto hranici. Mezi další faktory nepříznivě ovlivňující výši plateb za vodné a stočné jmenoval především výrazné skokové meziroční zvýšení cen energií, dále pak růst cen chemikálií či provozního materiálu nutného k zajištění řádného fungování vodohospodářské infrastruktury.

Vlasák upozornil na to, že stejnou cenu jako v roce 2018 zaplatí za vodu například obyvatelé Rokycan, Kladna, Mělníka, či Rychnova nad Kněžnou. Jen nepatrně zdraží voda v Ústeckém a Libereckém kraji, Českých Budějovicích, či Táboře. Naopak v Bruntále její cena stoupne o 9,48 %, v Krnově o 7,13 %, v Náchodě o 6,15 %, v Břeclavi o 5,24 %, v Brně o 5,14 % a ve Vsetíně o 5,13 %.

Stanovení konkrétní platby za vodné a stočné není libovolné. Vzhledem k charakteru poskytovaných služeb jsou dodávky pitné vody a odvádění odpadních vod v ČR zařazeny na seznam s regulovanými cenami.

(ici)

ILUSTRAČNÍ FOTO – Haló noviny/Radovan RYBÁK

7. 2. 2019  (ici)