Kdo »řídí« ve skutečnosti českou vládu?

Pondělní rozhodnutí vlády o uznání Juana Guaidóa tzv. prozatímním prezidentem Venezuely ukázalo, jak je důležité mít v čele ministerstva zahraničí Petříčka, Hamáčka či Pocheho… prostě ministra z řad ČSSD.

Hra pravice na poplach proti odklonu naší zahraniční politiky směrem k RF a Číně, ve které TOP 09 vyniká před ODS, je pouze honbou za udržení posledního zbytku jejich voličů.

[o]

Česká vláda stejně jako v kauze novičok nebo v hlasování o protiruských sankcích potvrdila, že drží basu s Evropskou unií. V případě »prezidenta Venezuely« občanům vyslala vzkaz, že jí není cizí ani znásilnění mezinárodního práva.

Zatímco prezident Zeman marně svádí úsilí směřující k jeho setkání s prezidentem Donaldem Trumpem, Babišovo setkání s hlavou »velkého bratra« je po tomto vyjádření vlády opět o krůček blíže. Otázek pro společné jednání bude jistě dost. Nemusí tak zůstat jen u plnění slibu ČR na vyčleňování dvou procent HDP na zbrojení ve prospěch NATO (USA), příslib podpory na další zapojení českých vojáků do zahraničních expedičních misí (v závislosti na vývoji například v Afghánistánu), či hledání možnosti a způsobu zapojení se amerických firem do dostavby jaderné elektrárny.

Pokus o destabilizaci a státní převrat v Bolívarovské republice Venezuela je dalším krůčkem eskalace válečného napětí, ve kterém Spojené státy představují dominantní roli a potvrzují tak vývoz své demokracie do zemí, kde potřebují nastolit svůj režim.

Květnové volby do Evropského parlamentu budou hlasováním, jakou roli chce naše republika v tomto společenství sloužícím zájmům nadnárodního kapitálu plnit. Zda budeme slepě pokračovat v politickém kurzu směřující k jejímu zániku, či napomáhat reformovat toto nesourodé uskupení. Na brexitu nám bohužel Evropská unie ukazuje, že zatím není připravena ani ke změnám kosmetickým!

Miroslav KAVIJ, předseda KV KSČM Plzeňského kraje

8. 2. 2019  Miroslav KAVIJ