Nenaplněné talíře vyvolaly protesty na Haiti

Nejméně dva lidé zemřeli při čtvrtečních protivládních protestech tisíců lidí na Haiti, informovala agentura AFP s odvoláním na místní policii.

Haiťané demonstrovali proti své zhoršující se ekonomické situaci a proti nepotrestané zpronevěře státních peněz za bývalé vlády. Protesty pokračovaly i v pátek a mají trvat do soboty. Místní opozice požaduje odstoupení prezidenta Jovenela Moiseho. »Neodstoupí-li, jmenujeme prozatímního prezidenta,« řekl agentuře AP lídr opozice Moise Jean Charles.

»Už dva roky nám Jovenel slibuje, že naplní naše talíře. Lží se ale nenajíme,« řekl jeden z demonstrantů v metropoli Port-au-Prince a bouchal při tom lžící do plechového talíře. Moise se úřadu prezidenta ujal 7. února 2017 a od té doby zažil už mnoho protestů proti své vládě.

Někteří z demonstrantů zapalovali ve čtvrtek na ulicích haitské metropole pneumatiky a házeli na policisty kamení, přičemž 14 osob zranili. Skupina protestujících se snažila zapálit i benzinovou stanici. Demonstranti nesli transparenty s nápisem »Kde jsou peníze z Petrocaribe?«

Obyvatelé Haiti, které je nejchudší americkou zemí, vyčítají vládě právě i to, že nepotrestala korupci a zpronevěru fondů z programu Petrocaribe. Jeho prostřednictvím Venezuela dodává od roku 2005 zemím regionu ropu za zvýhodněných podmínek. Podle vyšetřování parlamentu se zpronevěry v tomto programu dopustilo nejméně 14 funkcionářů za vlády prezidenta Michela Martellyho v letech 2011-16 a žádný z nich dosud nebyl z ničeho obžalován.

Minulý týden zveřejnil haitský účetní dvůr, revizní orgán vlády, zprávu, v níž shledal více než desítku exministrů a bývalých vládních úředníků podezřelými ze zpronevěry peněz v rámci programu Petrocaribe. Podle zprávy profitovala z fondů i firma, kterou tehdy řídil nynější prezident Moise a která údajně dostala peníze na fingovanou stavbu silnice.

Nepokoje na Haiti nejsou ničím výjimečným. Tato desetimilionová karibská země je totiž léta sužována chudobou i přírodními katastrofami, tragické bylo zemětřesení z ledna 2010, při němž zahynulo na čtvrt milionu lidí.

Masové nepokoje vypukly na Haiti také vloni v létě, když vláda oznámila záměr zvýšit ceny pohonných hmot. I tehdy někteří protestující zapalovali auta, blokovali silnice a rabovali obchody. Několikadenní nepokoje si tehdy vyžádaly nejméně sedm obětí a vyústily v demisi premiéra a vlády. Za dva roky úřadování prezidenta Moiseho mělo Haiti podle ČTK už tři premiéry…

(rom)

8. 2. 2019  (rom)