Proti jízdě ve vyhrazených pruzích

Vláda podpořila poslanecký návrh novely zákona o silničním provozu, díky níž by obecní policie mohla dostat pravomoc pokutovat nedovolenou jízdu ve vyhrazených jízdních pruzích na místě.

Nyní mohou strážníci postoupit podezření z takového přestupku jen do správního řízení. Vyhrazené jízdní pruhy slouží zejména pro jízdu autobusů, vozidel policie, zdravotnických záchranářů, hasičů a dalších složek záchranného systému, případně také taxislužby. Jsou vesměs v místech, kde častěji vznikají kolony.

Pokud se nepodaří zjistit pachatele přestupku, budou moci pode novely využít policisté kamerové záznamy a potrestat majitele vozidla.

Od úpravy si vláda i navrhovatelé slibují, že vyhrazené pruhy nebude využívat tolik ostatních řidičů jako nyní. V Praze podle dat Technické správy komunikací nemá ve vyhrazených pruzích co dělat sedm z deseti automobilů, které po nich jedou. Přestupky řeší ze zákona zejména státní policie, která může řidiče zastavovat a pokutovat.

Novela nemění nic na tom, že je možné místní úpravou provozu vyhrazený jízdní pruh zřídit pouze pro určité časy. Pak platí, že v těch časech v nich není možné jet a obecní nebo městská policie může takové protiprávní jednání pokutovat.

(ste)

9. 2. 2019  (ste)