Fico coby soudce tématem voleb

Kandidatura bývalého soc. dem. premiéra Roberta Fica na soudce ústavního soudu se na Slovensku stala jedním z témat kampaně před březnovými přímými prezidentskými volbami.

Zatímco někteří kandidáti na funkci hlavy slovenského státu se postavili proti případnému jmenování Fica ústavním soudcem, jeden z favoritů voleb, Maroš Šefčovič, se k Ficovým ambicím odmítl blíže vyjádřit. Šefčovičovi přitom nabídl prezidentskou kandidaturu právě Fico.

Slovenský ústavní soud čeká obměna většiny jeho členů. Funkční období příští týden skončí devíti z celkového počtu 13 soudců. O talár se uchází 39 zájemců včetně Fica, který je předsedou nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Smer-SD). Nové ústavní soudce vybere hlava státu ze širšího seznamu kandidátů, které zvolí parlament. Poslanci sněmovny začali o kandidátech jednat ve čtvrtek.

»V této záležitosti je absolutně důležité respektovat ústavní rámce. Věřím, že tato otázka bude vyřešena Národní radou a současným prezidentem,« řekl Šefčovič. Neodpověděl novinářům na dotaz, zda Ficovi slíbil post ústavního soudce v případě svého vítězství v prezidentských volbách.

Podle dřívějších informací tisku se končící prezident Andrej Kiska nechal slyšet, že Fica ústavním soudcem nejmenuje. Slovenská média proto spekulují, že koalice ve snaze prosadit Fica do vrcholné soudní instituce by se mohla uchýlit k obstrukci tak, aby alespoň část nových soudců vybíral až nový prezident. Kiskovi, který se o znovuzvolení již neuchází, skončí pětiletý mandát v úřadu hlavy státu v polovině června.

Mezi nejpopulárnější prezidentské kandidáty patří podle průzkumů veřejného mínění právě Šefčovič a také vědec Robert Mistrík, kterého podporuje i nejsilnější opoziční (neoliberálně pravicová) strana Svoboda a solidarita. Mistrík se opakovaně postavil proti tomu, aby se Fico stal ústavním soudcem. Podobně se vyjádřila i další prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová.

Šefčovič se označuje za nezávislého kandidáta, byť o post hlavy státu se uchází díky podpoře poslanců strany Smer-SD, která mu také financuje část kampaně. Členem Smeru-SD Šefčovič není, ovšem za stranu kandidoval v roce 2014 ve volbách do Evropského parlamentu.

Fico, který je předsedou Smeru-SD od jeho vzniku v roce 1999, se plánoval stáhnout ze stranické politiky již před pěti lety. V rozhodujícím kole prezidentských voleb tehdy ale neuspěl proti Kiskovi.

Vloni v době politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka rezignoval z postu premiéra. Popularita Smeru-SD, který po parlamentních volbách v roce 2012 vytvořil jednobarevnou vládu, v posledních letech podle ČTK klesá a podle sondáží se snížila i obliba samotného Fica.

(rj)

8. 2. 2019  (rj)