Přestanou hrát Trumpovo divadlo

Kalifornský guvernér Gavin Newsom plánuje stažení všech 360 členů americké národní gardy od mexické hranice. Chce tímto převážně symbolickým krokem vyjádřit nesouhlas s tvrzením kontroverzního amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle nějž v pohraničních oblastech panuje bezpečnostní krize.

S odvoláním na americká média o tom včera informovala agentura Reuters. Demokrat Newsom své rozhodnutí zveřejní v dnešním projevu. Podle listu Los Angeles Times pověří gardisty novými úkoly, »aby se už dál nemuseli podílet na Trumpově politickém divadle a místo toho se zaměřili na reálné hrozby, kterým Kalifornie čelí«.

[o]

Příslušníci národní gardy se mají podle ČTK nově zapojit například do boje proti lesním požárům či do operací proti obchodníkům se zbraněmi a drogami.

Podobný krok učinila již minulý týden guvernérka státu Nové Mexiko Michelle Lujanová Grishamová, která nařídila stáhnout z hranice s Mexikem většinu členů americké národní gardy.

Prezident Trump chce na hranici Spojených států s Mexikem vybudovat zeď. Rozhodnutí zdůvodňuje údajnou hrozbou ze strany nelegálních imigrantů. Výstavba hraniční bariéry byla jedním z hlavních témat Trumpovy předvolební kampaně v roce 2016. Kongres ale odmítá schválit 5,7 miliardy dolarů (129 miliard Kč), které prezident k výstavbě požaduje.

Spor o peníze na stavbu zdi vedl na přelomu roku k ochromení části vládních řadů, jež trvalo 35 dní. To může přitom znovu nastat, pokud se v otázce financování zdi nedosáhne dohody. A ta je zatím ve hvězdách…

(rj)

12. 2. 2019  (rj)