Exportní závislost na Evropské unii, především na Německu, je riskantní

Podíl českého vývozu do zemí Evropské unie se loni opět mírně zvýšil a dosáhl 84,1 procenta, nejvíc za posledních šest let. V roce 2012 to bylo, v přeshraničním pojetí, 81 %. Před 20 lety ale byla závislost na EU ještě vyšší - 86 %.

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Do EU směřoval loni vývoz v hodnotě 3,7 bilionu korun z celkového exportu ve výši téměř 4,4 bil. Kč. Jak ale upozornil Svaz průmyslu a dopravy, ČR je ve skutečnosti závislé na vývozu jen do několika málo zemí. Deset největších exportních trhů se na českém vývozu do EU podílí z 88 %.

»Těchto deset zemí se zároveň podílí na celkovém českém exportu ze 74 %. Jinými slovy ze tří čtvrtin je českých export závislý na pouhých deseti zemích, což představuje pro ekonomiku riziko, že oslabení poptávky na těchto trzích nebudou české firmy schopny vykompenzovat prodejem v jiných částech světa,« uvedla mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Eva Veličková.

Hlavním obchodním partnerem ČR zůstává Německo. Export tuzemských firem do Německa byl loni opět rekordní, meziročně se však zvýšil pouze o 2,8 % na 1,42 bil. Kč, což je nejnižší růst od roku 2009. Na celkovém exportu se vývoz do Německa podílel 32,4 %.

Vývoz silničních vozidel a jejich dílů do Německa v uplynulém roce výrazně oslabil. »Automobilový průmysl coby motor česko-německého obchodu navíc prochází dosud nevídanou transformací, od spalovacího motoru k elektromobilitě, od dopravního prostředku ke službě, což je obří výzva,« uvedl výkonný člen představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory Bernard Bauer.

Hlavním trhem mimo EU byly loni Spojené státy, kam směřoval český vývoz za 91 miliard Kč.

(ici)

12. 2. 2019  (ici)