Unikátní výstava našeho mincovnictví

Na tento rok připadá 100. výročí zavedení československé měny, její peněžní jednotky československé koruny a uvedení jejích platidel do peněžního oběhu.

K připomenutí této události připravila Česká národní banka unikátní výstavu na Pražském hradě v Císařské konírně, která je ke zhlédnutí od začátku února do 28. dubna 2019.

Na velkolepě graficky a výtvarně pojaté výstavě se může široká veřejnost seznámit nejenom s vývojem československých a českých platidel, bankovek, státovek i oběžných mincí, ale zhlédne mimo spousty dalších zajímavostí i ukázky zlatých zásob centrální banky. Trhákem expozic je jistě představení zlaté mince, jejíž nominální hodnota činí sto milionů korun, kterou nechala ČNB vyrobit právě ke jmenovanému vysokému výročí československé koruny. Jedná se o největší zlatou minci Evropy a druhou největší na světě! Bezesporu ji čeká zápis do legendární Guinnessovy knihy rekordů.

Od Rašína až po vznik Národní banky

Rok po vzniku Československé republiky plní důležitý úkol oddělení nové čs. koruny od měny rakousko-uherské dvě osobnosti tehdejší měnové reformy, první ministr financí mladého státu Alois Rašín a Vilém Pospíšil. Návštěvníci výstavy si na panelech a v informačních textech obnoví dávno zapadlé školní hodiny vlastivědy, oživí si v paměti vznik Bankovního úřadu ministerstva financí a připomenou si rok 1926 jako datum vzniku Národní banky Československé (NBČ).

Sběratelé a milovníci bankovek i mincí se jen stěží odtrhnou od vitrín s replikami historických panovnických korun či originálů z tvůrčích dílen Alfonse Muchy, Františka Kysely, Maxe Švabinského nebo třeba Karla Svolinského, Albína Brunovského či Oldřicha Kulhánka a dalších děl českých výtvarníků, malířů, grafiků i sochařů.

Řada doprovodných akcí

Mezi ty nejdůležitější jistě patří předání cen 31. ledna 2019 vítězům soutěže pro studenty základních a středních škol o návrh pamětní stokorunové bankovky. Připravena je i Mezinárodní vědecká konference – 16. a 17. 5. 2019. Širokou veřejnost pak jistě bude zajímat Den otevřených dveří ČNB v září tohoto roku.

Koncem ledna ČNB pak ještě vydá trojici příležitostných dvacetikorun k 100. výročí vzniku československé měny.

Ivan ČERNÝ

16. 2. 2019  Ivan ČERNÝ