Utrpení dětí

Více než 100 000 kojenců zemře ročně kvůli válkám a dalším ozbrojeným konfliktům v desíti nejhůře postižených zemích světa. Vyplývá to ze zprávy, již včera zveřejnila organizace na ochranu práv dětí Save the Children. Téměř každé páté dítě na světě vyrůstá v oblasti postižené ozbrojenými střety.

K desítce zemí, které jsou pro děti nejnebezpečnější, patří Afghánistán, Jemen, Jižní Súdán, Středoafrická republika, Kongo, Sýrie, Irák, Nigérie, Somálsko a Mali. V těchto zemích v letech 2013 až 2017 zahynulo v důsledku ozbrojených konfliktů nejméně 550 000 kojenců. »Pokud se připočtou děti do věku pěti let, je to dokonce 868 000 mrtvých,« uvedla Save the Children. Většina nejmenších dětí zemřela na nepřímé následky bojů, jako je podvýživa, zničená infrastruktura a nedostatečný přístup k lékařské péči. Ve srovnání s tím v uvedených zemích ve stejném období zahynulo »jen« 175 000 dospělých. »Utrpení dětí ve válkách je stále větší,« uvedla Susanna Krügerová, ředitelka Save the Children pro Německo.

V roce 2017 v oblastech postižených válkou či jiným ozbrojeným konfliktem vyrůstalo podle Save the Children 420 milionů dětí, tedy 18 % všech dětí na světě. »To je nejvíc za posledních dvacet let,« uvedla ředitelka organizace Helle Thorningová-Schmidtová. V roce 2016 podle ní žilo v konfliktních oblastech asi o 30 milionů dětí méně než o rok později.

(zah)

16. 2. 2019  (zah)