Zálohované výživné se nedaří vymáhat

Peníze vyplácené na zálohovaném výživném, kterým Německo pomáhá rodičům samoživitelům, jimž druhý rodič neplatí alimenty, se příliš nedaří vymáhat.

Vloni na rodičích-neplatičích vymohly německé úřady zpět jen 13 % celkové částky vyplacené na zálohovaném výživném, uvedla s odvoláním na data ministerstva pro rodinu agentura DPA. V roce 2017 to bylo ještě 19 %.

V roce 2018 Německo konkrétně vyplatilo na zálohovaném výživném 2,1 miliardy eur (54 miliard Kč). Od rodičů, kteří na své děti neplatí alimenty, se ale úřadům podařilo vymoci jen asi 270 milionů eur (6,9 miliardy Kč).

Matky a otcové samoživitelé dostávají v Německu už od roku 1980 zálohované výživné, jehož cílem je pomoci neúplným rodinám, kterým druhý rodič neplatí alimenty. Zákon nicméně logicky požaduje, aby částka byla na neplatícím rodiči vymáhána zpět.

[o]

Z 12 na 18 let

Relativní snížení částky, kterou se podařilo získat zpět do státní kasy, ministerstvo zdůvodnilo mj. změnou zákona, podle kterého od roku 2017 dostávají zálohované výživné rodiče na děti do 18 let. Dříve se to týkalo jen dětí do 12 let. Počet dětí, kterých se zálohované výživné týká, tak vzrostl ze 410 000 na 780 000.

Mluvčí ministerstva pro rodinu podle ČTK ujistil, že se úřad po změnách v posledních letech nyní bude snažit o zlepšení vymáhání zálohovaného výživného. Zároveň upozornil, že návratnost ve výši sta procent ovšem není dosažitelná. Někteří rodiče podle něj skutečně nemají finanční prostředky, aby alimenty na své děti platili.

U nás 700 milionů

O zavedení zálohovaného výživného se debatuje také v ČR. Prosazuje ho ČSSD. Sociální demokraté odhadli, že stát by ročně na náhradním výživném vyplatil kolem 700 milionů korun, zpět by vymohl až pětinu částky. Pravicová opozice návrh kritizuje. Podle ní problém s neplatiči nevyřeší, ale přesune ho na stát.

(rj)

27. 2. 2019  (rj)