Leden veřejným zakázkám moc nepřál

Veřejní investoři v tuzemsku zadali v lednu firmám 4930 zakázek za 43 miliard korun. Hodnota meziročně klesla o 15,7 procenta, počet se zvýšil o více než polovinu. Objem nově vypsaných veřejných zakázek klesl o necelou desetinu.

Vyplývá to z údajů analytické společnosti CEEC Research. Zhruba třetina objemu veřejných zakázek připadá dlouhodobě na stavebnictví. Největší zakázkou byla modernizaci dálnice D1 v úseku Soutice - Loket za 1,43 mld. Kč. Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) ji zadalo firmě Eurovia.

Celkově druhou největší veřejnou zakázku za 1,29 mld. Kč zadala Vězeňská služba ČR na koncesi na výstavbu a provoz výrobní haly pro zaměstnávání vězňů.

Hodnota nově vypsaných veřejných zakázek v lednu klesla o 8,9 % na 21 mld. Kč. Počet se snížil o 4,3 % na 625. Největší zakázku za 1,16 mld. Kč vypsalo ŘSD na jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu.

»Lednová negativní bilance je způsobena vysokou srovnávací základnou ze začátku loňského roku, kdy objem zakázek naopak meziročně o pětinu vzrostl. Vývoj v dalších měsících očekáváme velmi podobný se zvýšeným zastoupením investic z dopravní infrastruktury,« uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

Za celý loňský rok vzrostla hodnota zadaných veřejných zakázek meziročně o 44 % na 495,5 mld. Kč. Počet se zvýšil o 15,6 % na 31 428. Objem nově vypsaných zakázek vzrostl meziročně o třetinu na 453 mld. Kč.

(ici)

7. 3. 2019  (ici)