Cílený tlak na oslabenou Venezuelu

Venezuela má zaplatit společnostem americké ropné korporace ConocoPhillips více než osm miliard dolarů (přes 182 mld. Kč) jako odškodné za vyvlastňování.

Podle agentury Reuters to oznámila Světová banka (SB), která tak uzavřela dlouholetý spor mezi energetickou společností a někdejší ropnou velmocí tonoucí v těžké hospodářské krizi. Venezuela se prý může proti verdiktu odvolat.

[o]

Majetek společnosti zabavila socialistická vláda Venezuely v rámci rozsáhlého vyvlastňování ropného průmyslu v roce 2007. ConocoPhillips, která přišla o tři své projekty, se pak stejně jako například konkurenční Exxon Mobil obrátila na několik mezinárodních institucí. Arbitrážní soud Mezinárodní obchodní komory (ICC) loni nařídil venezuelské státní ropné společnosti PDVSA zaplatit firmě ConocoPhillips přes dvě miliardy dolarů.

Arbitrážní panel Světové banky nyní oznámil rozhodnutí nařídit Caracasu platbu dalších 8,14 mld. USD, což podle Reuters činí z firmy zdaleka nejúspěšnějšího hráče mezi všemi společnostmi, které se snaží získat od Venezuely kompenzace za vyvlastnění. Caracas bude muset z dlužné částky navíc zaplatit úroky 5,5 procenta ročně.

Společnost ConocoPhillips se u Světové banky domáhala náhrady 30 mld. USD. Není však jisté, kolik peněz nakonec skutečně získá. Venezuelská ekonomika je zbídačená a ropný průmysl se potýká s nízkými cenami, s americkými sankcemi i častými sabotážemi.

(ici)

13. 3. 2019  (ici)