Vikingové v Rakovníku

Poutavým tématem se zabývá nová výstava v Petrovcově výstavní síni rakovnického muzea (na snímku). Výstava Výpravy za Vikingy potrvá do 19. května.

Výstavou muzeum přináší poznatky z experimentální cesty archeologa a lingvisty L. Nováka s K. Sýkorou v replikách vikinského oblečení, vikinských nástrojů a předmětů denní potřeby po Faerských ostrovech.

»Ač známe tyto seveřany z různých legend a příběhů jako mořeplavce a válečníky, většinu života žili jako zemědělci. Méně známé je i to, že se kupodivu dostali až k nám, i na Rakovnicko…« podotkl předseda středočeského krajského výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek (KSČM).

Vystaven je i originál severského třmenu ze Zbečna ze sbírky Národního muzea a některé další nové archeologické nálezy z vlastních průzkumů na Rakovnicku. Nechybějí ani fotografie z výpravy, při vernisáži návštěvníci slyšeli v rámci kulturního programu i původní vikinský hudební nástroj.

Výstavu doplňují i programy pro školy a v sobotu 18. května v rámci Muzejní noci bude možné vyzkoušet si i vikinská řemesla, repliky oblečení, ochutnat původní pokrmy i poslechnout vyprávění o dobrodružných cestách při Výpravách za Vikingy.

(zs)

FOTO - autor

20. 3. 2019  (zs)