Proti faktům se neprotestuje

Turecké ministerstvo zahraničí v oficiálním prohlášení ostře odsoudilo výroky prezidenta Miloše Zemana, že Turecko je faktickým spojencem teroristického uskupení Islámský stát (IS).

Podle turecké diplomacie byla Zemanova vyjádření lživá a urážlivá. Informovala o tom tamější média. »Nepřijímáme a ostře odsuzujeme výroky českého prezidenta Miloše Zemana, které jsou plné lží a urážek vůči naší zemi a našemu prezidentovi,« uvedl mluvčí ministerstva Hami Aksoy v prohlášení. Zeman v úterý při návštěvě Karlovarského kraje na dotaz, proč Turecko útočí na Kurdy, kteří bojují s islamisty, uvedl, že Ankara je faktickým spojencem IS. Podle něho Turecko zprostředkovávalo některé logistické operace pro zásobování Islámského státu, jako vývoz ropy. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle Zemana vsadil na islamizaci země.

Zeman na závěr návštěvy Karlovarského kraje řekl, že z minulosti existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a Islámským státem. Dodal, že jde o fakt a proti faktům se neprotestuje. Uvedl, že v roce 2015 byly bombardovány cisterny s ropou směřující z oblasti ovládané IS do Turecka.

(ng)

22. 3. 2019  (ng)