Svátek slavíme s příchodem jara

Je krásné, že svátek žen slavíme s příchodem jara, nejkrásnějšího období roku, období plného naděje a radosti do života. A je symbolické, že právě toto nadějné období je spojeno se svátkem žen.

Byť jsme označovány za tu slabší polovinu lidstva, máme v sobě nezdolnou sílu bojovat za svá práva, za práva našich dětí, za práva své rodiny. A neříkejte, že to není pravda, protože kdyby nebyla, tak jsou ženy stále vykořisťovány a dobré jenom k tomu, aby zabraly místo u plotny a zůstávaly doma na úrovni sloužících, bez nároků na vzdělání a seberealizaci.

Jenže přiznejme si – není dobojováno. Stále jsou ženy i u nás v postavení, kdy dostávají za stejnou práci menší odměny, a tím také nižší důchody. Ale o tom už se ve společnosti prozatím mluví, a my se musíme postarat o to, aby se stala náprava, prostě vybojovat tento další boj za zrovnoprávnění žen s muži.

[o]

S potěšením sleduji, že oslavy svátku žen se vracejí. Naše sdělovací prostředky mlčí, nebo se ztuhlým obličejem sdělí moderátor zprávu o tom, že je dnes svátek MDŽ. Moc dobře jsem si všimla, když jsem procházela naším městem, že oslavy MDŽ nejsou jenom záležitostí komunistických organizací. Po městě jsou vylepeny poutače, které zvou slavit tento svátek na různá místa, různé organizace nabízejí ženám přednášku z kosmetiky, někde i malou módní přehlídku a různé kulturní zábavné programy.

Ale já si myslím, že nejlepší oslavu si užijeme mezi svými. Jen si vzpomeňte, vždy jsme slavili, i v dobách, kdy se na MDŽ hledělo jako na zprofanovaný svátek. Prostřednictvím Haló novin jsme informováni, jak slaví svátek v různých koutech naší vlasti, a tak bychom vás rádi ujistili, že také v okrese Hodonín proběhly oslavy - v Hodoníně, Kyjově, Dubňanech, Mikulčicích, Mutěnicích, a náš LKŽ v Hodoníně oslavil svátek tradiční besedou v »úzkém kruhu rodinném« s úsměvy a vynikající náladou. Vlastně každá základní organizace slavila, všude byla dobrá nálada a také se plánovalo, co bychom mohli udělat v příštím roce.

Všech oslav se zúčastnila předsedkyně OV KSČM Lenka Ingrová, kandidátka do Evropského parlamentu Dagmar Švendová, poslankyně parlamentu Marie Pěnčíková, člen ÚV KSČM Jan Navrátil a předseda OV KSČM Znojmo Miroslav Vlašín. My ženy jsme měly z jejich přítomnosti radost.

Dana PROKEŠOVÁ, členka OV KSČM v Hodoníně

29. 3. 2019  Dana PROKEŠOVÁ