Odbory vyzvaly vládu k jednání

Odbory veřejného sektoru vyzvaly vládu, aby s nimi začala co nejdříve jednat o růstu platů pro příští rok. Jaké navýšení budou pro zaměstnance státu a veřejných služeb požadovat, zatím odmítly upřesnit.

Ve veřejných službách a správě pracovalo loni podle informačního výdělkového systému ministerstva práce 640 700 lidí. Průměrný plat dosáhl 35 437 korun. Platy ve veřejných službách a správě se zvyšovaly naposledy letos v lednu. Tarify - tedy základ příjmu - se upravily od dvou do sedmi procent podle profesí, učitelům pak o deset procent. Velká část peněz měla putovat do odměn.

[o]

»Budeme požadovat růst do tarifů. Zkušenost, kterou jsme si letos bohužel všichni odstáli, je, že kde byl slíben nadtarifní růst, tak je prakticky nerealizován. Nevidíme žádný důvod, aby zaměstnanci státu a další byli jakkoliv kráceni tím, že politik slíbí a zaměstnanec neobdrží,« uvedl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Dodal jen, že odbory budou usilovat o významné navýšení a požadavek sdělí vládě na prvním jednání.

Premiér Andrej Babiš (ANO) před nedávnem řekl, že takové zvyšování výdělků jako v minulých letech kvůli zpomalování hospodářského růstu neočekává. Ministerstvo financí před dvěma týdny upřesnilo odhady letošního růstu české ekonomiky na 2,4 procenta, původně předpovídalo zvýšení hrubého domácího produktu o 2,9 procenta.

(ste)

23. 4. 2019  (ste)