Proti EU 24 %

Přibližně třetina lidí v České republice zastává názor, že členství v Evropské unii má více nevýhod než výhod. Vyplývá to z průzkumu, který nechala vypracovat Nadace Friedricha Eberta blízká německé SPD.

O tom, že příslušnost k EU má více plusů než minusů, je přesvědčeno také 29 % respondentů, podle 36 % pak jsou klady i zápory vyrovnané.

Průzkum se uskutečnil v 11 zemích Evropské unie. Nejvíce lidí bylo o výhodách členství v Evropské unii přesvědčeno v Polsku (64 %), za nevýhodné ho tam označilo navzdory mediální masáži vládní strany PiS jen 11 % lidí. Na opačném konci žebříčku stojí podle ČTK Francie: za přínosné členství v evropské osmadvacítce považuje 28 % dotázaných, za nevýhodné 38 %.

V ČR jsou o kladech členství v EU přesvědčeni nejvíce voliči TOP 09 (72 %), dále pak lidé podporující Piráty a ČSSD (48 %). Nejméně je jich mezi voliči Okamurovy ultrapravicové SPD…

Demokratická je EU podle 53 % Čechů, což je nejmíň ze sledovaných zemí. Pro srovnání: Na Slovensku ji za demokratickou považuje 67 % našich východních bratří.

Podle průzkumu Eurobarometru je ale za vystoupení z EU jen 24 % Čechů, i když i to stačí na druhé místo hned za Velkou Británií…

(rj)

25. 4. 2019  (rj)