Priority Zelenského

Prioritami politiky Volodymyra Zelenského bude vymýcení korupce, demonopolizace ukrajinské energetiky a likvidace vlivu oligarchů na média. Nově zvolený ukrajinský prezident to v úterý v Kyjevě řekl při setkání s eurokomisařem pro rozšíření Johannesem Hahnem. Evropské směřování nemá pro Ukrajinu alternativu, prohlásil.

[o]

»Naší prioritou není boj s korupcí, ale vítězství nad ní,« citovala prezidenta agentura Unian. »Jako garant ústavy budu hájit cestu, kterou si ukrajinští občané zvolili ve volbách,« sdělil Zelenskyj. Hahn po besedě s prezidentem na Twitteru napsal, že Zelenskyj dostal ve volbách silný mandát, který mu umožní s korupčníky a oligarchy úspěšně bojovat. »Ujistil jsem nového prezidenta evropskou podporou při realizaci všech reforem, které ukrajinským občanům prospějí,« napsal eurokomisař. V přechodném období před říjnovými parlamentními volbami se podle Hahna reformy na Ukrajině nesmí zastavit, ale urychlit, aby země dosáhla větší finanční a hospodářské stability.

Boj s korupcí byl vysoko na programu priorit všech ukrajinských vlád, země je přesto podle březnového žebříčku Transparency International mezi 180 sledovanými na 120. místě. Dělí se o ně s africkými státy Libérií, Malawi a Mali. Chronickým problémem je i koncentrace médií v rukou ukrajinských miliardářů. Nejsledovanější televizní kanály jsou v rukou oligarchů Ihora Kolomojského, Dmytra Firtaše, Viktora Pinčuka nebo Rinata Achmetova, majitelem celostátní televizní stanice byl po celou dobu svého mandátu i končící prezident Petro Porošenko. Zelenskyj chce podle serveru Ukrajinska pravda nastoupit do úřadu 19. května, datum inaugurace ale musí schválit parlament, kdy padly i jiné návrhy. Volby do jednokomorového parlamentu mají být 27. října.

(čtk)

9. 5. 2019  (čtk)